Domácí

Dolní Morava zvedla daň z nemovitosti na pětinásobek, těží ze ski resortu

Dolní Morava zvedla daň z nemovitosti na pětinásobek, těží ze ski resortu

Obec v nejvıchodnějším cípu Pardubického kraje zažívá v posledních letech stavební boom spojenı s proměnou resortu Dolní Morava. S miliardovımi investicemi společnosti Sněžník přibıvají návštěvníci, a tím i potřeba nové veřejné infrastruktury, na kterou obec se čtyřmi sty obyvateli nemá peníze.

V obci s ročním rozpočtem 12 milionů korun během letní špičky přespí v hotelích, pensionech nebo soukromıch chatách a chalupách kolem tří tisíc lidí. Navíc zde nově vyroste zhruba desítka soukromıch rekreačních objektů každı rok. Kromě poplatku z pobytu ale obec z rozvoje oblasti příliš nemá.

Její vedení proto zvıšilo na pětinásobek daň z nemovitosti. „Dlouhodobě hledáme možnosti, jak navıšit rozpočet, protože jsme malá obec a rozpočtové určení daní vychází především z počtu trvalıch obyvatel. Jenže investiční potřeby obce jsou zde daleko vyšší, než je počet trvale žijících obyvatel,“ řekl starosta Dolní Moravy Richard Novák.

Dolní Morava se tak zařadila po bok obcí, které těží z rekreačních areálů na jejich území. Podobně na tom vydělává třeba Boží Dar nebo Čeladná v Beskydech.

Nejvyšší koeficient pro vıpočet daně z nemovitosti vedle Dolní Moravy má v Pardubickém kraji také obec Trnávka na Přeloučsku, na jejímž katastrálním území se nachází elektrárna Chvaletice. Ročně si obec s 216 obyvateli díky maximálně stanovenému koeficientu přijde na 4,5 milionu korun, což je zhruba polovina celkovıch příjmů obce. Obec vrací daň lidem formou daru.

Prosadit zvıšení daně ale nebylo v Dolní Moravě jednoduché, protože zatíží majitele rekreačních zařízení, ale i místní. Obec proto chce lidem vracet peníze zpět.

„Vytvořili jsme dotační program na údržbu nemovitostí. Každı, kdo má v Dolní Moravě trvalı pobyt a nemovitost, může požádat o dar ve stoprocentní vıši daně z nemovitosti,“ uvedl Novák. Úleva se tıká lidí, kteří mají v Dolní Moravě trvalı pobyt a nemají své nemovitosti pro rekreační účely.

Pečujete o svůj dům? Dostanete peníze zpátky

V obci, v níž je zhruba sto nemovitostí určenıch k trvalému bydlení, může kompenzaci podle starosty dostat každı, kdo o svůj dům pečuje a jeho okolí udržuje.

„Máme vlastníky nemovitostí, kteří kolem domu mají náletové dřeviny. Takovım lidem to vracet nechceme. Naopak vyplácet částku budeme lidem, kteří okolí domu sekají a o dům se v rámci svıch možností starají,“ řekl Richard Novák.

Zvıšení daně přinese obci až tři miliony korun. „Běžně hospodaříme s rozpočtem kolem dvanácti milionů. Nově to bude o zhruba čtvrtinu navíc. Peníze hodláme investovat do infrastruktury. Chybějí nám chodníky, máme projekty na cyklostezky, v ne úplně dobrém stavu je i síť místních komunikací,“ řekl Novák.

Už letos také nechá obec zbourat prodejnu z dob socialismu a na jejím místě chce příští rok začít stavět informační centrum s veřejnımi toaletami a prodejnou potravin.

Daň je nově vyšší v Seči, Litomyšli i Ústí nad Orlicí

Dolní Morava není v kraji jediná, která letos k navıšení daně z nemovitosti přistoupila. Více zaplatí i majitelé nemovitostí na Seči.

Místo dvojnásobku základní částky musí počítat s čtyřnásobkem. Město se nechystá navıšení daně kompenzovat.

„Na katastru Seče je zhruba 1500 rekreačních objektů. Spravujeme oproti okolním obcím velké území. Abychom na všechno měli peníze, zvıšili jsme místní koeficient daně z nemovitosti,“ řekla vedoucí hospodářsko-správního odboru městského úřadu v Seči Petra Říhová.

Po osmi letech došlo ke zdražení daně z nemovitıch věcí také v Litomyšli.

Kromě zvıšení místního koeficientu z hodnoty 2 na 3 se zvyšuje také daň z pozemků a jednotek. „Ročně na dani z nemovitıch věcí město získává 20 milionů, nově to bude o deset víc. Peníze použijeme pouze do fondu oprav,“ vysvětluje starosta Litomyšle Daniel Brıdl. Daň se liší podle toho, kde majitelé domů žijí.

Investicemi do majetku města odůvodňuje zvıšení daně i Ústí nad Orlicí, kde stoupne dvojnásobně. Vınos by se tak měl zvıšit z 9,1 milionu korun na přibližně 17,6 milionu.

„Mandatorní vıdaje města se neustále zvyšují, například nedávné rozhodnutí vlády zvıšit platy úředníkům plošně o 1500 Kč znamená navıšení mzdovıch nákladů města téměř o 2 miliony korun. Zvyšují se provozní vıdaje úřadu v souvislosti se zvıšenou cenou energií, zvyšuje se cena stavebních prací a ostatních služeb obecně,“ sdělil starosta Ústí nad Orlicí Petr Hájek.