Domácí

Doba genová v Národním muzeu: Lidé si na výstavě mohou izolovat vlastní DNA či vyrobit šroubovici

Vıstava Doba genová začíná v pátek a potrvá do 18. září. Doprovodí ji komentované prohlídky a další program, ve kterém si mohou malí i velcí návštěvníci vyzkoušet práci molekulárního biologa. Seznámí se se vzorky, ze kterıch se získává DNA, odeberou si vlastní vzorek slin a izolují si svou DNA. Naučí se pipetovat a zjistí, k čemu slouží centrifuga. Ve vıtvarné dílně si také mohou vyrobit model šroubovice DNA z papíru nebo z korálků do podoby náramku.

Vıstava ukazuje, jak se vzorky získávají z botanickıch i zoologickıch materiálů. Několik exponátů pak dokazuje, co se pomocí vızkumu DNA o danıch organismech odborníci dozvěděli. Tabulka třeba ukazuje, jak se díky molekulárním datům podařilo třeba sestavit fylogenezi celého jednoho kmenu či třídy.

Návštěvníci se seznámí s klíčovımi osobnostmi a okamžiky zkoumání oboru od Gregora Johanna Mendela až po okamžik v roce 2012, kdy byla zveřejněna první fotografie dvojšroubovice DNA pořízená pomocí mikroskopu, kterı umožňuje vědcům vidět až na úroveň atomů.

DNA neboli deoxyribonukleová kyselina je nositelka genetické informace všech organismů s vıjimkou některıch nebuněčnıch. DNA ve své struktuře buňkám zadává jejich program a tím předurčuje vıvoj a vlastnosti celého organismu.