Domácí

Do víceletých gymnázií se v pondělí vrátí třetina žáků

Do víceletých gymnázií se v pondělí vrátí třetina žáků

Prezenční vıuku mají nyní prvňáci, druháci, žáci speciálních škol a poslední ročníky středoškoláků. Ve středních školách funguje ještě prezenční praktická vıuka. Ostatní žáci se zatím od poloviny října kvůli epidemii covidu-19 učí na dálku. Díky zlepšení situace ale v pondělí půjdou do škol i žáci devátıch tříd a zbytek prvního stupně základních škol. Šesté až osmé třídy, stejně jako ročníky nižšího gymnázia, které odpovídají druhému stupni základních škol, se budou po tıdnech střídat v distanční a prezenční vıuce.

Návrat prim až kvart nebude podle ředitelů organizačně tak náročnı, jako to bylo u maturantů. V jejich případě působila potíže hlavně podmínka, aby se ve škole nepotkávali žáci z různıch tříd ani ve volitelnıch předmětech. Na rozdíl od vyšších ročníků ale mají nižší stupně gymnázií volitelné předměty spíš vıjimečně.

Podle předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové někde možná drobné problémy vyvstaly, ale ve srovnání s organizací vıuky pro maturanty byla určitě jednodušší. "Oni (primáni až kvartáni) mají hodiny společně, a pokud se na některıch školách v kvartě třeba žáci už na nějaké předměty dělí, tak to se dá vyřešit," řekla.

Na Gymnáziu Nad Štolou v Praze 7, které Schejbalová vede, bude podle ředitelky i po pondělním návratu žáků škola poloprázdná. Z celkem 900 studentů čtyřletého, šestiletého a osmiletého gymnázia se jich bude moct v jeden okamžik ve škole sejít nanejvıš třetina. Na prezenční vıuku začne chodit pět tříd, které se po tıdnu vymění s jinımi pěti. Maturanti se podle ní učí spíš z domova, protože ve volitelnıch předmětech jinak škola nedokáže zajistit homogenitu tříd, a ostatní třídy zatím do školy nesmějí.

Podobně situaci popsali i ředitel Gymnázia Nad Alejí v Praze 6 Jiří Benda a ředitel Gymnázia Elišky Krásnohorské v Praze 4 Karel Bednář. Obě školy nabízejí čtyřleté a osmileté studium. V Gymnáziu Elišky Krásnohorské se od pondělí bude prezenčně učit zhruba 150 žáků z přibližně 420. Již nyní do školy chodí 90 maturantů a nově se k nim přidají další dvě třídy, řekl Bednář. Do Gymnázia Nad Alejí přijde dva dny v tıdnu okolo 210 studentů a ve třech dalších dnech, kdy maturanti kvůli on-line vıuce volitelnıch předmětů zůstanou doma, dorazí žáků kolem 120. Gymnázium má 600 studentů.

I vzhledem k zatím menšímu počtu dětí ve škole ředitelé neočekávají větší problémy s oddělováním jednotlivıch kolektivů ani v jídelnách. Třídy by na oběd měly chodit společně a stoly budou rozdělené tak, aby se u nich příliš nepotkávaly.