Domácí

Do rybníka v CHKO se vylila nafta z jeřábu, neznámá látka je i ve Svratce

Do rybníka v CHKO se vylila nafta z jeřábu, neznámá látka je i ve Svratce

Pod jeřábem, kterı si najalo Rybníkářství Pohořelice pro práce v lovišti, se podle svědků propadla vzpěra a utrhl se břeh. Stroj se pak převrátil do vody. Do rybníka přitom unikla nafta z nádrže, která má objem zhruba 250 litrů.

„Únik jsme ohraničili, aby se nafta nerozšiřovala dál do rybníka, a informovali jsme odbor životního prostředí městského úřadu v Mikulově,“ uvedl mluvčí jihomoravskıch hasičů Jaroslav Mikoška.

Rybník je součástí Chráněné krajinné oblasti Pálava. Její správě přitom únik nafty nikdo nenahlásil.

„Dozvěděli jsme se o tom jen náhodou, protože jeden z našich kolegů jel kolem. Ale oficiálně nás nikdo neinformoval,“ potvrdil vedoucí Správy CHKO Jiří Kmet.

I poté, co hasiči skvrnu ohraničili, bude podle něj nutné zbytek nafty zlikvidovat a dočistit. Nafta by totiž mohla ohrozit nejen rybník, ale i na něj napojenı tok Včelínek.

Náklady by měly jít na vrub firmy, která s jeřábem a sacím bagrem na břehu rybníka pracovala. Mluvit do toho bude také Česká inspekce životního prostředí.

Neznámá látka unikla i do Svratky

Jihomoravští hasiči také aktuálně zasahují na Brněnské přehradě. „Na řece Svratce pod brněnskou přehradou zasahujeme u úniku neznámé látky. K jejímu záchytu instalujeme nornou stěnu,“ uvedli na Twitteru.

Podle mluvčího hasičů Jaroslava Mikošky se látka drží na povrchu řeky, ale stále není jasné, co to je. „Látky není zanedbatelné možství. Skvrna místy zasahuje až do poloviny toku,“ sdělil.

Hasiči se látku snaží zachytit a zjistit její původ. Doprava v ulici Kníničská je omezena na dva jízdní pruhy ze čtyř.

„Na místě jsme vytvořili improvizovanou nornou stěnu, ale ta nezabrala. Takže vytvoříme stěnu větší kousek dál po proudu a látku budeme zachytávat,“ informoval Mikoška.