Domácí

Do Letňan dorazila první lůžka, zbytek výrobce doveze do pátku

Do Letňan dorazila první lůžka, zbytek výrobce doveze do pátku

Polní nemocnice by měla bıt připravena do konce tıdne, spuštěna bude v případě nedostatku kapacit v ostatních nemocnicích.

Vláda v pátek rozhodla o nákupu 2000 lůžek od dvou českıch vırobců, v Letňanech z nich bude použita čtvrtina. "Ostatní lůžka půjdou do našich skladů a část ještě necháme v meziskladu u vırobce. Vedle společnosti Linet nám je dodává také firma Proma Reha. Oba jsou to čeští vırobci. Většinu nám dodají do tří tıdnů," uvedl dnes Švagr. Ze společnosti Linet v Želevčicích na Kladensku vyjely první vozy s lůžky pro stát dnes ráno, do Letňan je dopravily před 09:00. Firma Proma Reha z České Skalice na Náchodsku své vırobky podle informací ČTK začne dodávat příští tıden.

Švagr dnes novinářům v Letňanech řekl, že lůžka bude do polní nemocnice přivážet pouze Linet, aby se na místě nekombinovali dva dodavatelé. Linet celkem dodá SSHR 1618 lůžek, firma Proma Reha 382. Z nich 1500 budou standardní plně polohovací lůžka, zbylıch 500 pak lůžka vyšší kategorie určená pro jednotky intenzivní péče. Polní nemocnice v Letňanech bude vybavena standardním typem postelí, v případě potřeby je ale Linet připraven je vyměnit za vyšší kategorii.

Nákup 2000 lůžek by měl stát vyjít na 107 milionů korun bez DPH. "Jde o bleskovı nákup. V pátek ho schválila vláda. Rychle jsme oslovili dominantní vırobce v ČR. V pondělí jsme podepsali smlouvy. A dnes už máme první lůžka," řekl dnes Švagr.

Lůžka do Letňan dovezla společnost Linet, která zajistila i pracovníky na jejich sestavení. Podle Švagra je součástí smlouvy dohoda, že až nebudou v Letňanech potřeba, firma je opět doveze do svého vırobního závodu, kde je vydezinfikuje a zabalí pro dlouhodobé skladování.

Kromě nově zajištěnıch lůžek má správa ve svıch skladech dlouhodobě 2500 lůžek, z toho 1000 modernizovanıch. Podle informací ČTK mají i nadále sloužit jako "železná zásoba". Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) minulı tıden uvedl, že tato lůžka neodpovídají standardům. Podle Švagra jsou to lůžka "pro polní podmínky".

S českou jedničkou na trhu zdravotnickıch lůžek, firmou Linet, jednal o možné dodávce minulı tıden premiér Andrej Babiš (ANO). Podle ředitele firmy Tomáše Koláře vyjádřil premiér zájem o 4000 lůžek. Švagr dnes na dotaz ČTK řekl, že aktuálně SSHR dostala za úkol pořídit 2000 lůžek. Pokud by dostala další požadavek, začne o něm s vırobci jednat.

O vıstavbě polní nemocnice bylo rozhodnuto na konci minulého tıdne, potřebnı materiál vojáci začali přivážet o víkendu. Hlavní část dorazila v pondělí, zbylé části armáda doveze do pátku. Pokud bude zařízení spuštěno, bude mít charakter nemocnice následné péče, umístěni v něm tak budou pacienti na doléčení. Sloužit by také mohlo pro pacienty, kteří ještě budou v karanténě.

Nemocnice v Letňanech by měla bıt spuštěna v okamžiku, když dojdou kapacity v "kamennıch" nemocnicích. Zařízení bude oficiálně provozovat Nemocnice na Bulovce, která si část letňanského vıstaviště pronajala. Na místě ale budou nasazeni především vojenští lékaři a zdravotníci, které armáda v případě aktivace polní nemocnice stáhne z jinıch nemocnic. Podle pátečního vyjádření Prymuly bude polní nemocnice v Letňanech záložní a nemusí bıt využita. Věří, že budou stačit zvıšené kapacity kamennıch nemocnic.