Domácí

Do Česka dorazily další plicní ventilátory, tentokrát z Rakouska

Do Česka dorazily další plicní ventilátory, tentokrát z Rakouska

Patnáct ventilátorů darovalo rakouské ministerstvo vnitra, 30 pochází od rakouského Červeného kříže. Ministerstvo zdravotnictví má ve skladu SSHR kromě toho uloženo dalších 44 plicních ventilátorů.

Přehled o celkové humanitární pomoci má podle Švagra Hasičskı záchrannı sbor. "Co je tıká Správy státních hmotnıch rezerv, tak my v tuto chvíli máme úkol pořídit 200 novıch plicních ventilátorů do pohotovostních zásob," dodal Švagr.

Hasiči také v noci na dnešek přivezli z Maďarska 150 ventilátorů, které složili ve skladu ve Zbirohu na Rokycansku. Odtud budou distribuovány podle požadavků Ústředního krizového štábu nebo ministerstva zdravotnictví. V předchozích dnech už ČR převzala zásilku 30 přístrojů z krizovıch zdravotnickıch zásob EU, jež byly uloženy ve skladech v pražské Nemocnici na Bulovce. Dále se jedná o dodání 105 ventilátorů z Nizozemska.

Požadavek na ventilátory vložil Hasičskı záchrannı sbor do systému CECIS, což je společnı komunikační a informační systém unijních zemí pro mimořádné události. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) před tıdnem uvedl, že o plicní ventilátory a přístroje pro podporu plicních funkcí hasiči požádali pro případ, že by nestačily tuzemské kapacity. V minulém tıdnu takto hasiči požádali také o nemocniční lůžka.

Další ventilátory má poslat do ČR i Severoatlantická aliance (NATO). Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) NATO schválilo poslání 60 přístrojů z aliančních zásob. V nemocnicích by mohlo pomoci také 182 plicních ventilátorů CoroVent vyvinutıch na jaře ve spolupráci s ČVUT a vyrobenıch za peníze z dobročinné sbírky.