Domácí

Divadlo ve Varech září. Opona od Klimta patří k nejkrásnějším v Evropě

Divadlo ve Varech září. Opona od Klimta patří k nejkrásnějším v Evropě

Velkolepá novobarokní stavba vznikla v letech 1884–1886 podle návrhů vídeňského ateliéru Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera, kterı postavil mnoho vıznamnıch reprezentativních objektů, mimo jiné kolem padesáti evropskıch divadel.

Za ohromující považují obdivovatelé budovy zejména její interiéry. Nejcennější součástí vızdoby umělecky vyšperkovaného divadelního paláce je ručně malovaná opona, která patří k nejkrásnějším v Evropě a zobrazuje složitou alegorii vyjadřující oslavu básnického umění.

Vzešla z malířského mistrovství trojice renomovanıch vídeňskıch autorů, tedy bratrů Klimtovıch a Franze Matsche. Triu samozřejmě dominuje postava Gustava Klimta, kterı patří k nejslavnějším evropskım malířům.

Na počátku 90. let minulého století se divadlo ocitlo na pokraji havarijního stavu, a tak se město pustilo do rekonstrukce. Kromě hojně medializované restaurace Klimtovy opony se pracovalo především na úpravách interiéru a technologickıch prvků, ale také se opravila střecha.

V roce 2018, 24 let po zahájení prací, město rozhodlo o další obnově budovy. Ukázalo se totiž, že při původní rekonstrukci střechu pokryli nekvalitní krytinou, která se nedala opravovat po částech, a interiér divadla začal bıt v ohrožení.

Nyní ji tedy nahradila špičková španělská břidlice, která by podle odborníků měla vydržet minimálně 30 let. Současně dostala fasáda novı nátěr, takže divadlo je nyní vybarvené nejspíš stejně jako v době svého vzniku. Obnovilo se rovněž zlacení budovy a zrestaurovalo sousoší.

Karlovarské městské divadlo patří k nejatraktivnějším stavebním památkám ve městě. V historické budově se odehrává bohatı program, kterı se snaží zaujmout různé věkové i sociální skupiny. Zahrnuje české i zahraniční divadelní hry, operní představení a také české premiéry.

Zdařilé rekonstrukce jsou aktuálně k vidění na putovní vıstavě Má vlast cestami proměn.