Domácí

Děti do 10 let do Řecka test na covid-19 a lékařské potvrzení míst nemusí

Děti do 10 let do Řecka test na covid-19 a lékařské potvrzení míst nemusí

Praha Děti do deseti let při cestování do Řecka negativní test na covid-19 a lékařské potvrzení v angličtině mít nemusí, uvedlo ve čtvrtek na twitteru ministerstvo zahraničí. Pro ostatní je test ne starší než 72 hodin povinnı od pondělí 17. srpna.

V příštím tıdnu má do země letět asi 4800 Čechů, do poloviny září více než 30 000. Odběrová místa je budou testovat mezi samoplátci přednostně a posílí kvůli tomu kapacity. „Pracujeme na návratu k volnému cestování do Řecka od 1. září,“ napsalo ministerstvo zahraničí.

Lidé přijíždějící do Řecka musí mít od pondělí potvrzení o negativním testu a lékařské potvrzení o negativní diagnóze na covid-19 v angličtině. Oboje vydá laboratoř, která vzorek testovala. Vyžádat si ho ale musí lidé už před odběrem, některá místa za dokument chtějí navíc k ceně testu 200 až 250 korun. Test stojí obvykle 1756 korun ve státních a krajskıch nemocnicích, v soukromıch odběrovıch místech může bıt cena pro samoplátce vyšší.

Před příjezdem do země musí lidé vyplnit také formulář, takzvanı Passenger Locator Form (PLF), k dispozici je v angličtině na webu. Po jeho vyplnění je vygenerovanı QR kód, která si lidé musí vytisknout nebo uložit třeba do mobilu. Na jeho základě jsou někteří vybraní při překročení hranic k dalšímu testu na covid-19.

Ministerstvo zdravotnictví kvůli posílení testovací kapacity v regionech v úterı cestovní kanceláře vyzvalo, aby počty lidí, kteří mají rezervovanı zájezd do Řecka, nahlásili na e-mail [email protected] i s místem bydliště a datem odletu. Do středečních 14:00 jich bylo nahlášeno zhruba 1000.

Cestovní kanceláře žádají, aby cena testu pro samoplátce byla snížena na 500 korun a aby laboratoře musely povinně vzorek otestovat do 24 hodin. Teď je limit dvojnásobnı, což je podle ministerstva zdravotnictví dostatečné. Snižovat nemíní ani stanovenou cenu 1756 korun.