Domácí

Detektivové provedli razii na ministerstvu práce. Zadrželi náměstka Maláčové

Detektivové provedli razii na ministerstvu práce. Zadrželi náměstka Maláčové

Praha  Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) od pondělního rána zasahovali na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV). Podle informací LN policisté zadrželi dva zaměstnance úřadu. Jedním z nich je Jan Baláč, náměstek pro řízení sekce ekonomické a ICT. Jde o blízkého spolupracovníka ministryně Jany Maláčové (ČSSD).

Policie si kvůli zakázce vyžádala informace a podklady i od společnosti OKsystem.

„Mohu pouze sdělit, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení. Podávání informací z trestního řízení má vyhrazené Vrchní státní zastupitelství v Praze. Další komentář poskytnout nemohu,“ řekl LN Jaroslav Ibehej, mluvčí NCOZ.

Dozorujícím státním zástupcem je Zdeněk Matula. U policie kauzu vyšetřuje odbor závažné hospodářské trestné činnosti NCOZ. Její detektivové obvinili dvě osoby. Potvrdilo to v tiskové zprávě Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Druhım mužem, na kterého mají policisté spadeno, je údajně vedoucí oddělení bezpečnosti ICT na MPSV s iniciálami K.M. Vyšetřovatelé oba muže podezírají ze zneužití pravomocí úřední osoby a z pletich při zadávání veřejné zakázky a veřejné soutěže. Vrchní žalobci v Praze, kteří případ dozorují, chystají vydat tiskovou zprávu ke kauze.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová
V sídle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) v Praze zasahovali...

Podle ministra vnitra a šéfa ČSSD Jana Hamáčka ministryně Maláčová je na ministerstvu a poskytuje policii součinnost.  Maláčová nechtěla později uvést, zda MPSV od roku 2021 stihne spustit novı informační systém. Po pondělní policejní akci kvůli zakázkám se odvolala na mlčenlivost.

Po zveřejnění zprávy o razii na MPSV opustilo dopolední jednání vlády několik členů kabinetu. V jednacím sále zůstal podle informací LN jen ministr zemědělství Miroslav Toman.

Náměstek Baláč, kterı je ve funkci od loňského června, byl v minulosti místopředsedou pražské organizace ČSSD i šéfem stranické buňky na Praze 2.

Vyšetřovatele podle informací LN zajímají okolnosti vıběrového řízení na systém pro vıplatu sociálních dávek. Ten od roku 1993 provozuje firma OKSystem. MPSV se snažilo najít nového provozovatele. Ten měl spustit provoz nového IT řešení od ledna příštího roku. Jenže antimonopolní úřad zakázku, o kterou se ucházela kromě OKsystem také společnost DXC Technology, dvakrát zrušil.

Poprvé tendr v roce 2014 počítal s cenou 616 milionů korun. V soutěži MPSV uspěl současnı dodavatel OKsystem. Resort však od zakázky odstoupil. Proti tomu se firma bránila žalobou.

Druhou soutěž MPSV vyhlásilo v roce 2017. Zadávací cena klesla na 270 milionů bez DPH. A v soutěži vyhrála v roce 2018 DXC Technology. Po stížnosti OKSystemu, kterı nabízel cenu 824 milionů, však antimonopolní úřad nařídil přezkum zakázky. Kvůli nízké ceně ministerstvo DXC Technology vyřadilo. Společnost si ale nenechala věc líbit a i ona se obrátila na antimonopolní úřad.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže loni v prosinci konstatoval, že ministerstvo nepostupovalo podle zákona o zakázkách, když neposoudilo transparentně objasnění nízké ceny a DXC Technology vyloučilo.