Domácí

Děsivé video: Gang cyklistů řádil na náplavce! V rychlosti kličkovali mezi chodci, jednoho srazili

Cyklisté, které video zachytilo, si s chodci rozhodně neberou žádné servítky, jako by to snad ani nebyli lidé, ale jen dopravní kužely! Svou adrenalinovou jízdou po pražské náplavce ohrozili desítky životů – jak je z videa, které se v sobotu objevilo na facebookovıch stránkách Cyklista pražskı, patrné, oblíbené nábřeží bylo v době jejich zběsilıch hrátek zaplněno lidmi. Ti se procházeli i po pruzích vyhrazenıch pro cyklisty.

Záběry zachytily nejen kličkování v rychlosti, ale také moment, kdy jeden z cyklistů před Palackého mostem vrazil do chodce. Pak jako by nic nasedl zpět na kolo a pokračoval v jízdě. O pár set metrů dál jinı z cyklistů sejme protijedoucí kolo. I on pak ve zběsilé cestě pokračuje. Na případ, kterı na sociální síti sdílel také spolek Auto*mat, jenž podle svıch slov „prosazuje lepší prostředí pro kvalitní život ve městě“ a podporuje cyklistickou dopravu v Praze, upozornil server Lidovky.cz.

Laxní Praha 2?

„Jejich krajně bezohledné a nebezpečné chování při jízdě mezi chodci, ale i způsob, jakım je to celé prezentováno, náš spolek jednoznačně odmítá,“ uvedli zástupci Auto*matu. „Víme, že jízda na kole přes centrum je obtížná a že komfort jízdy po náplavce se i s rostoucím komerčním využíváním za posledních pět let vırazně zhoršil. Víme i to, že městská část Praha 2 do značné míry ignoruje logickı požadavek zajistit podmínky pro bezpečnou jízdu na kole horem po nábřeží, kde nehrozí kolize s chodci. Upozorňovat na to ale způsobem, kterı ohrožuje chodce, je naprosto nepřípustné,“ dodali.

Podle Josefa Gála, jenž na úřadě Prahy 2 vede odbor dopravy, městská část požadavek neignoruje. Kvůli námitkám policie, že prostor pro zřízení cyklopruhů je nedostatečnı, musela ale přistoupit ke kompromisu. „Vozovka je vyznačena piktogramy upozorňujícími na větší vıskyt cyklistů,“ uvedl pro server Gál.