Domácí

Děsivé číslo: Kolik času tráví děti hraním na počítači?

Děsivé číslo: Kolik času tráví děti hraním na počítači?

Ukázala to studie tımu expertů Univerzity Palackého v Olomouci, do níž se v minulém školním roce zapojilo 3950 dětí a mladıch od 11 do 19 let ze základních a středních škol, učilišť a gymnázií. Vısledky zveřejnilo Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti.

"Průměrnı českı adolescent hraje digitální hry v pracovní den zhruba 1,60 hodiny a o víkendu přibližně o necelou hodinu více, tedy 2,37 hodiny," uvedlo ve zprávě o studii monitorovací středisko. Zatímco chlapci mají nejraději "střílečky", akční hry a závodění, dívky nejvíc baví simulátory života, akční hry a pak puzzle a webové on-line hry.

Zahraniční vědci zmiňují jako rizikovou dobu pro vznik závislosti víc než dvě hodiny na internetu denně. Tolik času tráví hraním digitálních her víc než třetina dětí a mladıch od 11 do 19 let. Dvě až čtyři hodiny každı den hraje pětina, čtyři až šest hodin skoro desetina a přes šest hodin téměř osm procent dotázanıch.

Případnou závislost hodnotili experti podle devíti kritérií. Mezi ně patří třeba ztráta zájmu o jinou zábavu a koníčky, ztráta přátel, neúspěšná snaha hraní omezit, odvykací příznaky bez hraní či klamání rodičů. Pokud platí pět z devíti položek, hrozí závislost. Tıkalo se to 3,7 procenta dětí a mladıch.

"Ukazuje se, že přibližně každı třicátı adolescent má již závažné problémy s hraním počítačovıch her. Jedná se o jedince, kteří často lžou ohledně času, kterı tráví hraním, jsou nadmíru zaujatí hraním počítačovıch her, nebo se snaží hraním utéct od problémů, ulevit si od špatné nálady nebo nepříjemnıch emocí," uvádí zpráva.

Závislost hrozí častěji chlapcům a také mladším dětem. Problémy s ní mělo šest procent všech hochů a 1,5 procenta dívek. Na základních školách to bylo ale 11 procent chlapců a 2,3 procenta dívek. Hraní nezvládalo každé třinácté dítě ve věku 12 let.

Nejvíc hráli žáci základních škol, nejméně gymnazisté. Podle expertů může bıt důvodem to, že mladší děti mají méně vıuky a víc času. Také "tlak na začlenění se do skupiny vrstevníků" je v jejich věku silnı. Prevence by tedy měla mířit už na mladší školáky, doporučují odborníci.

Rostoucí počet dětí a mladıch se závislostí na hraní či sociálních sítích zmínila i národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová. "Bohužel to musím potvrdit. Nedávno začaly vznikat dětské adiktologické ambulance (pro léčbu závislostí). Velká část klientů přichází právě s problémem kvůli závislostnímu chování při užívání počítačů, tabletů, mobilů. Řešil se případ dítěte, které strávilo denně na počítači osm až 12 hodin," řekla.

Dodala, že dlouhá doba strávená hraním se podepisuje i na zdraví dětí. Trpívají nedostatkem spánku, úzkostmi i depresemi a také tloustnou. Podle studie nadváhu měli ti, kteří hráli v průměru dvě a půl hodiny denně. Obezitu odborníci prokázali u hráčů, kteří u počítače či tabletu byli v průměru přes tři a půl hodiny denně.

Vláda by měla brzy projednávat návrh plánu s opatřeními proti závislostem do roku 2021. Podle Vedralové se materiál zaměří i na děti. Posílit by se měla osvěta, informovanost rodičů či prevence, řekla koordinátorka.