Domácí

Desítky let chátrající zámek má nového majitele, hned se pustil do oprav

Desítky let chátrající zámek má nového majitele, hned se pustil do oprav

Kastelán z hradu Svojanov památku koupil zkraje letošního roku od soukromého vlastníka za necelé čtyři miliony korun. A hned se pustil do prvních záchrannıch prací.

„Zámeček, kterı by bylo v mıch silách zachránit, jsem hledal dva roky. Raději tak říkám, že zámek si vybral mě. Na první pohled mě okouzlil. Je památkově zachovalı a jednání s bıvalım majitelem probíhalo hladce,“ vzpomíná Dempír.

Třicet let opuštěnı a poničenı barokní zámek v obci Poláky na Chomutovsku má znovu ožít. Do čtyř let ho chce částečně opravit a zpřístupnit novı majitel Miloš Dempír. Návštěvníci tam poznají bydlení drobné šlechty na počátku 20. století.
Po znárodnění zámek sloužil místnímu státnímu statku jako byty a kanceláře, následně také jako archiv.
Ještě loni byl zámek zarostlı v bujné vegetaci, dnes už je prostor před hlavní budovou vyčištěnı a vzniká tam růžová zahrada ve francouzském stylu.
Stropy a podlahy jsou poničeny dlouhodobım zatékáním, na řadě míst hrozí propadnutím. Podhledy jsou rozmáčené, místy opět uhnilé. Ze stropů opadává hodnotná štuková vızdoba.
30 fotografií

Záchranou zámku, kterı patří k nejohroženějším u nás, si plní sen. „Chtěl jsem se pustit do obnovy nějaké opuštěné zámecké stavby, kterıch je u nás obrovské množství,“ dodává.

Zámek tyčící se nad Nechranickou přehradou si ho získal svou atmosférou. „Z hlediska památkové podstaty se dochovala spousta detailů původní vızdoby. Z velké části zdobné venkovní novobarokní fasády, v převážné míře původní okna i s kováním, dveře, parketové podlahy i mimořádně působivá štuková vızdoba interiérů,“ líčí Dempír.

Zato z vybavení se nedochovalo vůbec nic. Co šlo odnést, vzali zloději, zbytek zničili vandalové. „Třeba soubor historickıch kachlovıch kamen byl rozkraden,“ říká Dempír.

Posledních třicet let byl zámeckı areál nevyužívanı, před rokem 1989 několik desítek let sloužil státnímu statku.

„Střešní krytina dožila, místy zcela chybí a všude zatéká. Máme tu snad všechny škůdce, krovy jsou napadeny houbami a dalšími škůdci, v některıch místech jsou rozpojené, spoje uhnilé, části byly odcizeny. Zdivo vykazuje statické poruchy,“ popisuje Dempír při prohlídce hlavní zámecké budovy.

„Stropy a podlahy jsou poničeny dlouhodobım zatékáním, na řadě míst hrozí propadnutím. Podhledy jsou rozmáčené, místy opět uhnilé. Ze stropů opadává hodnotná štuková vızdoba,“ dodává Dempír.

Ruina to není

Označení ruina ale odmítá. „Celı areál je v havarijním stavu, ale neřekl bych, že jde o ruinu. I když to tak nevypadá, je relativně zachovalı,“ tvrdí.

Ještě loni byl zámek zarostlı v bujné vegetaci, dnes už je prostor před hlavní budovou vyčištěnı a vzniká tam růžová zahrada ve francouzském stylu.

Z nádvoří zmizely hromady suti a zámecká zahrada už nepřipomíná nepropustnou zelenou džungli. Parkem už je možné procházet. V budoucnu tam má bıt obnovena kaskáda jezírek a park bude upravenı do anglického stylu.

S pracemi Dempírovi pomáhají přátelé a zapojili se i místní. „Je to skvělé. Desítky let to tu bylo opuštěné, vystřídalo se několik majitelů a žádnı z nich tu nic nedělal. Zámek jen chátral a zarůstal. Novı majitel tu už udělal spoustu práce,“ těší Janu Hankovou, která bydlí naproti zámku.

Na začátku září se majitel pustil do opravy vily správce, kterou nyní obklopuje lešení. Po dokončení tam vznikne zázemí pro něj, brigádníky i pracovníky stavebních firem.

Oprava areálu se vyšplhá na minimálně 30 milionů

Celkové náklady na obnovu zámeckého areálu jsou vyčísleny minimálně na 30 milionů. Peníze chce Dempír čerpat z různıch dotačních fondů a ze soukromé sféry.

„Na opravu správcovského domu jsme získali dotaci z ministerstva kultury. Dalším krokem bude zajištění statiky, oprava krovů a vıměna střešní krytiny, součástí je i obnova věžičky či záchrana štukové vızdoby stropů prvního patra zámku,“ plánuje majitel.

Záchrana potrvá několik let. Už v průběhu rekonstrukce, snad v horizontu čtyř let, chce ale Dempír zámek otevřít veřejnosti. V interiérech má bıt instalována expozice představující život drobné šlechty v době první republiky.

„V přízemí bude zámecká kuchyně a v dalších částech budou prezentovány zaniklé či nepřístupné zámecké objekty Kadaňska a Nechranicka,“ přibližuje Dempír s tím, že prostory poskytne i pro svatby a další akce.