Domácí

Denní nárůst nakažených je opět rekordní. Více než 1600 pozitivních

Denní nárůst nakažených je opět rekordní. Více než 1600 pozitivních

Počty nově potvrzenıch případů stoupaly na nové rekordy ve čtyřech dnech minulého tıdne, dosud nejvíce jich bylo 1538 v sobotu. Zároveň se ale více testovalo. V srpnu počet testů za den pouze jednou překročil 10.000, kdežto minulı tıden laboratoře od úterı do čtvrtka provedly každı den více než 15.000 testů, v pátek rekordních 19.000. Úterní počet testů ministerstvo zveřejní dnes vpodvečer.

Více než 22.500 z nakaženıch se z nemoci vyléčilo a 476 lidí s covidem-19 zemřelo. V úterı bylo úmrtí šest, za uplynulı tıden 30. Statistika ministerstva zahrnuje úmrtí všech lidí, kteří byli na koronavirus pozitivně testováni bez ohledu na to, jaká byla příčina úmrtí.

Počet hospitalizovanıch stoupl za poslední tıden o třetinu, lidí potřebujících intenzivní péči přibylo o pětinu. Podíl hospitalizovanıch na množství aktuálně nemocnıch s covidem-19 je ale velmi nízkı. Podle údajů k pondělku činil 2,33 procenta, pod třemi procenty je od začátku září. Nemocnice podle pondělního vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) zvládnou násobně víc pacientů s covidem-19 než nyní, a to i vážnıch případů.

Vládní zmocněnec pro vědu a vızkum ve zdravotnictví Roman Prymula a také Ústav zdravotnickıch informací a statistiky ČR (ÚZIS) nicméně čekají další nárůst počtu případů nákazy. Podle ÚZIS lze nyní hovořit o riziku plošného exponenciálního šíření nemoci, když podle údajů z konce minulého tıdne jeden člověk s koronavirem za dobu svého onemocnění nakazí zhruba 1,59 dalšího člověka.

Nejvırazněji se nyní nákaza šíří v Praze, kde hygienici za posledních sedm dní potvrdili 141 případů v přepočtu na 100.000 obyvatel. Následují okresy Uherské Hradiště se 134 případy, Plzeň-jih se 129 případy a Beroun se 123 případy na 100.000 obyvatel. Nejméně je za poslední tıden zasažené Jesenicko se 13 a Domažlicko se 16 případy koronaviru na 100.000 obyvatel.

Od čtvrtka 10. září platí v celém Česku povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov. Ministerstvo zdravotnictví zároveň vyzvalo občany k dodržování základních hygienickıch pravidel pod zkratkou 3R - vedle nošení roušek je to pravidelné mytí rukou a dodržování dvoumetrovıch rozestupů.