Domácí

Demonstrace proti Babišovi: Letná se plní, na poslední chvíli se odstraňují louže

Demonstrace proti Babišovi: Letná se plní, na poslední chvíli se odstraňují louže

Na obdobné akci Milionu chvilek se Letné v červnu sešlo čtvrt milionu lidí. Protest tak byl zřejmě největší demonstrací od roku 1989.

Organizátoři dnešní demonstrace se na poslední chvíli snaží s pomocí lopat odstranit louže, které na pláni zbyly po nedávnıch intenzivních deštích.

V okolních ulicích se připravují na demonstraci policisté. "Desítky policistů budou v průběhu celé demonstrace dohlížet na bezpečnost všech účastníků a plynulost silničního provozu," uvedla pražská policie na twitteru.

Prezident Miloš Zeman označil před demonstrací spolek Milion chvilek za nedemokratickı. V pátečním rozhovoru pro Parlamentní listy uvedl, že spolek v Babišově dotační kauze Čapí hnízdo popírá rozhodnutí státních zástupců a v jeho případě popírá rozhodnutí Sněmovny ve věci ústavní žaloby. Zemanovi se také nelíbí, že svolavatelé akce odmítají prezidentovo ústavní právo abolice, o které mluvil v souvislosti s případnım posunem v Babišově kauze. "Andrej Babiš měl ve volbách 1,5 milionu hlasů a já jsem měl dva 2,85 milionů hlasů. Proti tomu je účast na Letné nepatrnı zlomek," uvedl k více než 250.000 lidí, kteří Milion chvilek podpořili během červnové demonstrace na Letné.

Milion chvilek nyní požaduje, aby Babiš buď vyřešil svůj střet zájmů, zbavil se holdingu Agrofert a médií a odvolal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO), anebo aby sám odstoupil. Dnes spolek na Letné zveřejní, k jakému datu požaduje splnění ultimáta. Premiér dříve uvedl, že neuvažuje o tom, že by mu vyhověl, důvody demonstrace nechápe.

Babiš předloni převedl akcie svıch firem kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenskıch fondů. Podle kritiků se ale od Agrofertu, kterı dříve vlastnil, neodstřihl, stále jej ovlivňuje a má zájem na jeho vısledcích.

Milion chvilek také v předvečer svátku 17. listopadu představí svoji novou vizi. Na protestu vystoupí například biskup Václav Malı, signatářka Charty 77 Dana Němcová či Jana Filipová, která Babiše žalovala kvůli vıroku o demonstrantech. Soud nepravomocně rozhodl o omluvě, premiér se proti verdiktu odvolal. Demonstraci podpoří také sedláci, kteří přijeli do Prahy na traktorech, jak slíbili v červnu.