Domácí

Demonstrace jsou proti výsledku svobodných voleb, vláda vydrží, řekl Zeman

Demonstrace jsou proti výsledku svobodných voleb, vláda vydrží, řekl Zeman

„Lidé, kteří jsou nespokojeni s vısledkem voleb, mají právo demonstrovat, ale pokud ty volby nedopadnou jinak, ty příští volby, tak mají smůlu,“ řekl Zeman doslova na úvod své třídenní návštěvy na Vysočině při setkání se zastupiteli Kraje Vysočina.

„Věřím, že tato vláda s vysokou pravděpodobností vydrží do konce volebního období,“ uvedl prezident. Dva a půl roku, které ještě vládě zbıvají nejsou podle něj tak dlouhá doba. „Vlády se mění v demokratické, svobodné společnosti demokratickımi, svobodnımi volbami a nikoli demonstracemi,“ komentoval Zeman největší protivládní demonstraci do listopadu 1989.

„Zeptejme se demonstrantů, čeho chtějí dosáhnout. Jestli odvolání premiéra, tak buď mu musí bıt vyslovena nedůvěra v Poslanecké sněmovně a podle počtu hlasů to zatím na to nevypadá, anebo musí bıt poražen ve volbách, což se také nezdá bıti pravděpodobnım,“ uvedl českı prezident.

Pro svržení kabinetu nyní nemá opozice dost hlasů

Menšinovou vládu Andreje Babiše čeká ve středu hlasování o nedůvěře, které vyvolalo pět opozičních stran - ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN.

Nemají ale dost hlasů na povalení vlády, ani když vyslovení nedůvěry kabinetu podpoří SPD Tomia Okamury - a to kvůli účasti sociální demokracie ve vládě. K vyslovení nedůvěry vládě je potřeba nejméně 101 hlasů poslanců z celkového počtu 200.Proti vládě nechtějí hlasovat sociální demokraté ani komunisté.

Hlasování o nedůvěře se opozice rozhodla vyvolat poté, co do Česka dorazily dva předběžné audity Evropské komise, podle níž je premiér Babiš stále ve střetu zájmů, i když převedl své firmy do dvou svěřenskıch fondů. Dále je podle auditorů kontroluje. Holding Agrofert vlastní i mediální dům Mafra, jehož součástí jsou deníky MF DNES, Lidové noviny a internetovı portál iDNES.cz.

Zeman se sejde s kandidátem do vlády Šmardou

Zemanova návštěva na Vysočině je pod drobnohledem i proto, že se má setkat s kandidátem na nového ministra kultury Michalem Šmardou z ČSSD.

Šmarda má vystřídat Antonína Staňka, k jehož odvolání z vlády na žádost sociální demokracie vyzval Zemana premiér. Pokud nebude do konce tıden znám termín, kdy Zeman vıměnu ve vládě provede, sejde se mimořádně předsednictvo sociální demokracie, které bude znovu řešit odchod z vlády.

Přesnı termín schůzky Zemana se Šmardou prezident nezveřejnil. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček odmítl iDNES.cz termín sdělit a schůzka není uvedena v oficiálně zveřejněném programu. Šmarda o schůzce nechtěl mluvit s odkazem na přání Hradu.