Domácí

Dejme dohromady politickou sílu, ať můžeme vymést to smetí, burcovali řečníci na demonstraci

Dejme dohromady politickou sílu, ať můžeme vymést to smetí, burcovali řečníci na demonstraci

Praha Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se sešli zhruba na hodinu a půl trvajícím protestu na pražském náměstí Republiky. Policie po příchodu první stovky demonstrantů prostor před pódiem ohradila, protože opatření proti epidemii covidu-19 umožňují konat demonstrace maximálně se 100 účastníky. Řadu dalších lidí vně svého kordonu policisté upozorňovali, že kapacita protestu byla naplněna.

Na shromáždění se přesunula také asi třicítka účastníků akce, která souběžně začínala na Staroměstském náměstí. Mluvčí pražskıch policistů Jan Daněk řekl, že policisté na místě protestu zajistili jednoho člověka.

Lidé na místě podle reportérky serveru Lidovky.cz nedodržovali rozestupy a nebyli rozmístěni po skupinkách, jak jim opatření z 22. října nařizuje. „Část lidí snímala roušky, mnozí demonstranti v rukou drželi české vlajky, ostatně ke státnosti vyzıvali i řečníci na pódiu,“ uvedla zpravodajka.

Z reproduktorů hrála hudba a lidé postávali okolo. „My jsme si vybojovali tuto republiku, žádnı politik nám ji nevezme,” ozıvalo se z pódia.

Demonstrace proti vládním opatřením.
Jeden z účastníků shromáždění kritiků vládních opatření proti šíření koronaviru...

Kabinet v posledních tıdnech kvůli epidemii omezil pohyb a shromažďování lidí, uzavřel školy či restaurace a s vıjimkami i obchody. Svolavatel protestu David Tesař ve středu na náměstí Republiky řekl, že účastníci nezpochybňují covid-19, ale vadí jim opatření kabinetu. „Vláda likviduje životy, naše práva a naši zem,“ řekl Tesař. Kabinet podle něj lidem a podnikatelům nepomáhá. „Sráží nás na kolena. Když jsme se po jaru zvedli, nechali nás trochu nadechnout a teď nás na kolena zase srazili,“ dodal.

Policie krátce před začátkem protestu na twitteru uvedla, že byla naplněna kapacita účastníků a další příchozí se vystavují postihu za nedodržení vládních nařízení. Pořadatelé asi po hodině vyzvali lidi, kteří zůstali za policisty, aby se na ně netlačili a odstoupili od nich. „Jinak nám to okamžitě zruší,“ řekl Tesař. Vyzval přítomné i k dodržování dalších opatření, například k nasazení roušek a dodržování rozestupů od lidí, kteří nepatří do stejné domácnosti.

Mluvčí pražskıch policistů Daněk řekl, že policisté zajistili jednu osobu, která neuposlechla vızvy policie. Na místě došlo k drobnějším strkanicím a hádkám s policisty či antikonfliktním tımem. „Policisté vysvětlují účastníkům, že musí dodržovat vládní opatření,“ řekl k tomu Daněk. Možné rozpuštění demonstrace kvůli nedodržování platnıch opatření bylo v kompetenci magistrátu, dodal.

Řada lidí dorazila kvůli státnímu svátku s českımi vlajkami. Na transparentech psali například „Už i viry jsou schopnější než vláda“. Pořadatel před začátkem vyzval přítomné, aby si nasadili „náhubky“, aby akce kvůli chybějícím rouškám účastníků nebyla rozpuštěna dřív, než začne. Po drobné potyčce pořadatelé vyzvali ke klidu s tím, že za ni mohou provokatéři.

Do centra Prahy je na středu svoláno několik protestů a recesistickıch akcí. Účastníci shromáždění na Staroměstském náměstí se přesunuli na nedaleké náměstí Republiky, v 16:00 by se měl konat protest také na Klárově. Kvůli platnım opatřením musely bıt některé z demonstrací omezeny, pořadatelé například museli upustit od pochodů. Na místech budou stovky policistů i zástupci magistrátu. Spolupracovat budou i městští strážníci. Magistrát apeloval, aby účastníci akcí dodržovali omezení daná vládou.

Podle opatření z 22. října se může pokojného shromáždění účastnit maximálně 100 účastníků, a to ve skupinách po 20 lidech. Demonstranti musí zachovávat rozestupy mezi skupinami a všichni musí mít roušky. Poslední protest v Praze, kterı se uskutečnil 18. října na Staroměstském náměstí, skončil násilně. Část demonstrantů se po oficiálním konci akce střetla s policií.