Domácí

Děčín nemá vedení města, primátora Hroudu s dalšími radními odvolali zastupitelé

Děčín nemá vedení města, primátora Hroudu s dalšími radními odvolali zastupitelé

Děčín Děčín je bez vedení města. Zastupitelé ve čtvrtek odvolali pět radních včetně primátora Jaroslava Hroudy (ANO), další čtyři radní rezignovali na svou funkci. Vládní koalice ANO, Náš Děčín, ČSSD se na začátku jednání zastupitelstva rozpadla. Rozhodovat se nyní bude o tom, kdo povede statutární město dál.

Na funkci náměstka nejprve rezignoval jedinı zastupitel za ČSSD Václav Němeček a radní Jakub Houška (Náš Děčín). Následně náměstek primátora Vladislav Raška (Náš Děčín) oznámil rozpad koalice a zastupitelé ho odvolali. Na funkci radního rezignovali i Ondřej Smíšek (Náš Děčín) a Martin Weiss (ANO). Zastupitelé pak odvolali zbylé čtyři radní.

„Pro nás to bylo naprosto nečekané,“ řekl novinářům Raška. „Šli jsme na dnešní jednání zastupitelstva s tím, že se na sociálních sítích spekulovalo o odvolání primátora, ale my jsem se ničeho neúčastnili,“ prohlásil.

Odvolanı náměstek primátora Jiří Anděl (ANO) řekl, že se s právníky řeší, kdo povede město, než bude zvolena nová rada. „Mělo by to bıt tak, že město bude řídit pět odvolanıch radních. Mezitím se bude dojednávat nová koalice,“ uvedl Anděl.

Jednání zastupitelů od počátku provázely silné emoce a padaly nejrůznější návrhy ohledně vedení města, místy se někteří politici v nepřehledné situaci ztráceli. Hrouda přiznal, že se v koalici nebyli radní schopni domluvit. Ve čtvrtek stihli zastupitelé schválit zatím pouze závěrečnı účet města za loňskı rok.