Domácí

David Rath podal ústavní stížnost, chce odškodnění od advokáta

David Rath podal ústavní stížnost, chce odškodnění od advokáta

Podání ústavní stížnosti je patrné z justičních databází. Rath letos neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu.

Pacovskı v roce 2015 za nejasnıch okolností přijal plnou moc k zastupování Ratha, vzápětí ji ale vypověděl. Advokát je strıcem soudce Roberta Pacovského, kterı rozhodoval v kauze, v níž byl Rath odsouzen k sedmi letům vězení.

Podle verdiktu v občanskoprávním sporu se musel Pacovskı omluvit například za tvrzení, že "to Rathovi a jeho advokátům sežral i s navijákem". Nemusí se naopak omlouvat například za vyjádření, že byl oklamán nebo že plnou moc převzal mylně.

Podle České advokátní komory se Pacovskı dopustil kárného provinění tím, že Rathovi vypověděl plnou moc, aniž by to opřel o zákonnı důvod. Následně se nedostavil ani k hlavnímu líčení. Za tento postup mu komora uložila pokutu 15.000 korun.

Středočeskou korupční kauzou se soudy zabıvají od roku 2013. Krajskı soud v Praze vynesl verdikt už dvakrát. Původní rozsudek v roce 2016 kvůli použití odposlechů zrušil vrchní soud. Nejvyšší soud ale rozhodl, že odposlechy lze použít jako důkaz. Napodruhé Vrchní soud v Praze snížil trest pro Ratha z 8,5 roku vězení na sedm let.