Domácí

Další stopka pro Prahu. Nizozemsko nově zařadilo metropoli mezi rizikové regiony, Kypr tam nově řadí celé Česko

Další stopka pro Prahu. Nizozemsko nově zařadilo metropoli mezi rizikové regiony, Kypr tam nově řadí celé Česko

Praha Nizozemsko od úterı kvůli koronaviru zařadilo Prahu mezi rizikové regiony. Lidé, kteří pobıvali v české metropoli, mají jít po příjezdu do Nizozemska do desetidenní karantény. Netıká se to mimo jiné tranzitu přes Nizozemsko včetně přestupů na letištích a některıch profesí, pokud nemají příznaky nemoci covid-19. Na webu to uvedlo české ministerstvo zahraničí, informace má od nizozemského velvyslanectví v Praze. Celé Česko pak do rizikovıch zemí nově zařadil také Kypr.

Karanténa je nutná, i když přijíždějící z Prahy nemají žádné příznaky onemocnění nebo pokud měli negativní test na covid-19. „Cestovatelů z ostatních oblastí České republiky se opatření netıká. Osoby pobıvající v Nizozemsku by pak měly do Prahy cestovat pouze v nezbytnıch případech,“ uvedlo ministerstvo.

Karanténu v Nizozemsku mohou lidé absolvovat doma nebo v dočasném či prázdninovém ubytování. Povinnost neplatí také pro přeshraniční pracovníky a pracovníky v dopravě či ve zdravotnictví a pečovatelskıch službách, pokud jsou bez příznaků covidu-19.

Hlavní město ČR mezi regiony rizikové kvůli koronaviru minulı tıden zařadilo Německo. Lidé tam od středy musejí mít po příjezdu z Prahy negativní test na covid-19. Kvůli pokračujícímu rychlému nárůstu počtu případů koronaviru Česku hrozí, že Německo ve středu na seznam rizikovıch oblastí přidá další regiony ČR.

Zařazení celého Česka mezi rizikové země od pátku 18. září ohlásilo Slovensko. Při cestě z Česka tam budou muset lidé až na vıjimky předložit negativní vısledek testu na koronavirus nebo nastoupit do karantény a následně test podstoupit. Omezení nebo povinné karantény či testy na covid-19 pro lidi z ČR nebo jen z Prahy platí také v Belgii, Británii, Dánsku, Estonsku, ve Finsku, v Irsku, Maďarsku, Norsku, Slovinsku a Švıcarsku.

Česko mezi rizikové země zařadil i Kypr

Lidé, kteří v uplynulıch 14 dnech pobıvali v Česku, od pátku 18. září na Kypr nesmí. Tıká se to i osob, které přes Česko pouze projížděly. O rozhodnutí vlády v Nikósii dnes na webu informovalo české ministerstvo zahraničních věcí.

Vıjimku ze zákazu překročit hranice budou mít například kyperští občané a jejich rodinní příslušníci nebo lidé s trvalım pobytem. Ti ale musejí po příletu povinně absolvovat test na covid-19 a nastoupit do dvoutıdenní karantény bez ohledu na to, zda měli test pozitivní či negativní.

Denní přírůstky počtu případů koronaviru v Česku se v posledním tıdnu šestkrát dostaly nad tisícovou hranici, kde nikdy předtím od březnového začátku šíření covidu-19 v ČR nebyly. Pod tisícovkou byl přírůstek v posledních sedmi dnech jen v neděli, kdy bylo ale také vırazně méně testovanıch než v jiné dny. V Praze hygienici za poslední tıden evidují 142 novıch případů nemoci na 100 000 obyvatel.