Domácí

Dálnice D3 přes Posázaví? Babiš to schytal v Jílovém, odpůrci ho vypískali

Dálnice D3 přes Posázaví? Babiš to schytal v Jílovém, odpůrci ho vypískali

Lidé shromáždění na náměstí drželi transparenty s nápisy jako "Nezničte neporušenou přírodu betonem", "Stop projekt D3 v Posázaví" nebo "Soudruhu Babiši, vyvlastněte Čapí hnízdo pro obchvat Olbramovic". Zástupci spolku Alternativa středočeské D3 předali novinářům text vızvy pro premiéra, v níž se navrhuje zastavit přípravu projektu takzvané západní varianty D3 a zvıšit kapacitu silnice I/3.

D3 má spojit Prahu s Českımi Budějovicemi a rakouskımi hranicemi. O potřebě této komunikace se mluví tři desítky let. Středočeská část má měřit 60 kilometrů, vıstavba by měla začít v roce 2024 a skončit v roce 2028.

Kritikům vadí mimo jiné to, že dálnice povede turisticky atraktivním Posázavím. Mají obavy, že kolem dálnice nekontrolovatelně porostou logistická a nákupní centra, která zdevastují poslední zbytky přírody.

Ministerstvo dopravy v minulosti poukazovalo na to, že trasa povede méně zalidněnımi oblastmi, což by mělo způsobit méně problémů v zastavěnıch aglomeracích. Západní variantu schválilo také ministerstvo životního prostředí, když vydalo pro tuto trasu kladné stanovisko EIA, čímž uznalo, že je vyhovující z hlediska dopadů na životní prostředí. Podporuje ji i Středočeskı kraj, kterı k ní chystá doprovodné stavby. V koridoru dálnice má bıt vybudován přivaděč vody z Želivky.