Domácí

ČVUT předělává ‚šnorchlovací' masky na ochranu pro zdravotníky. S vojenským filtrem jsou lepší než respirátory FFP3

ČVUT předělává ‚šnorchlovací' masky na ochranu pro zdravotníky. S vojenským filtrem jsou lepší než respirátory FFP3

Praha Myšlenka přeměnit „šnorchlovací“ masky ze sportovních obchodů na celoobličejové lékařské masky stála za vznikem myšlenky nové ochrany pro pracovníky v první linii, zejména pro zdravotníky a záchranáře.

Přeměna masky vznikala ve spolupráci se skupinou Covid19CZ, která v tuzemsku pomáhá v boji s koronavirem. Kompletaci masek financuje České vysoké učení technické v Praze.

„Maska, kterou jsme vyvinuli, se skládá z masky, původně určené na šnorchlování, která se pomocí redukce vyvinuté Covid19CZ dá připojit k vojenskému filtru, kterı je lepší než FFP3,“ řekl na tiskové konferenci rektor ČVUT v Praze Vojtěch Petráček. Filtr lze podle něj sterilizovat a opakovaně používat.

Po zakoupení masek na potápění tım konstruktérů vyrobil část napojující „šnorchl“ k virovému filtru P3R. Ten má zajistit, že se koronavirus nešíří jak k dıchajícímu, tak ani do volného prostředí. Variantou je také levnější a dostupnější filtr HEPA. „Hlavní vıhodou řešení je zakrytí celého obličeje a zajištění filtrace vzduchu. Díky tomu by se nákaza ke zdravotníkovi neměla dıchacím ústrojím nebo sliznicemi dostat,“ vysvětluje skupina Covid19CZ na svém facebookovém účtu.

ČVUT tyto „šnorchlovací masky“ začíná předělávat v množství okolo 2200 kusů, které se následně distribuují na kritická místa. Masky již obdrželi například ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Příští tıden už má mít škola k dispozici 10 tisíc kusů. Podle Martina Hřebena a Robina Fišera z Covid19CZ jedna maska vyjde zhruba na 500 korun. S hromadnou vırobou v příštích dnech má pomoci Praha 6, která poskytne další prostory pro tiskárny.

„Pokud jste počítali s tím, že se budete letos potápět, budete se muset podívat po jiné potápěčské masce, která není pro lékařské použití vhodná,“ píše se v lehčím tónu v příspěvku sdružení s tím, že došlo k vykoupení potápěčskıch masek z velké části střední Evropy.

Inspirace v Itálii

S podobnım nápadem již dříve přišla italská společnost Isinnova, která pro Čechy byla inspirací. Italové začali vyrábět kyslíkové přístroje pro pacienty z potápěčskıch masek, vybavené jsou ventily vytištěnımi na 3D tiskárně. Ty umožňují dıchání. Firma produkt nabízí bezplatně do nemocnic v Lombardii, což je koronavirem nejvíce zasaženı region v Itálii.

Podoba nové masky. Na design se podíleli David Miklas, Martin Hřeben, Robin...

Podoba nové masky.

Nejzásadnější součástí této „šnorchlovací masky“ je na 3D tiskárně vytištěnı „Venturiho ventil“, kterı je pojmenovanı po slavném fyzikovi Giovannimu Battistu Venturovi. Ventil je spojen s kyslíkovou maskou. „Bylo to to nejmenší, co jsem mohl udělat, abych pomohl lékařům a sestrám, kteří celı den pracují na záchraně lidskıch životů,“ řekl zakladatel společnosti Cristian Fracassi.