Domácí

Cvičný letoun RAF absolvoval první let nad Českem

Cvičný letoun RAF absolvoval první let nad Českem

Letadlo je součástí sbírky historickıch letadel RAF Station Czechoslovakia, která má v Podhořanech základnu. Letoun dnes absolvoval zhruba čtvrthodinovı let.

"Letadlo funguje, jak má. Malinko foukalo, ale letadlu to příliš nevadí, protože je stabilní, nezáludné. Poprvé jsem s ním létal v Argentině, na českém území dnes poprvé. Při prvním letu se ověřuje funkčnost motoru a řiditelnost," řekl ČTK pilot Richard Santus.

Letoun s vırobním číslem byl i ve vıcvikovému středisku učitelů létání Flying Instructors School ve skotském Montrose, kde na něm roku 1942 létali českoslovenští piloti. Jde o jeden z posledních kusů tohoto typu na světě a jedinı dochovanı v původním stavu a přitom stále letuschopnı.

Letoun česká skupina získala v Argentině, kam byl delimitován z Královského letectva Velké Británie roku 1946. Ještě letos s ním chce Santus odletět do Anglie na opravy. Let absolvuje na pět přistání. "Ještě nás čeká minimálně pět hodin létání, než se s ním odvážíme do Anglie. Musíme změřit spotřebu, vıkony a provést menší prohlídku motoru," řekl Santus.

Letadlo v Anglii podstoupí důkladnější prohlídku, dostane nové kryty podvozku a novı nátěr. Majitelé letadla si přejí, aby letadlo bylo zpět v Česku opravené a připravené na letní sezonu. Jednají například o účasti na Aviatické pouti v Pardubicích, která se koná první víkend v červnu, dodal Santus.

Ve sbírce RAF Station Czechoslovakia jsou i další historické letouny. Všechny za druhé světové války pilotovali Čechoslováci. Skupina má také letouny De Havilland DH-82 Tiger Moth Mk.II vırobního čísla 82536 z roku 1939 a vırobního čísla 83105 z roku 1940.