Domácí

Covid-19 je v Česku hlavní příčinou smrti. Ve druhém pololetí byl zjištěn až u 40 procent umírajících

Covid-19 je v Česku hlavní příčinou smrti. Ve druhém pololetí byl zjištěn až u 40 procent umírajících

Covid-19 byl v prvním pololetí hlavní příčinou smrti asi u 27 procent lidí, kteří zemřeli s pozitivním testem na novı typ koronaviru. Ve druhém pololetí se podle zatím dostupnıch dat tento podíl zvyšuje, půjde až o 40 procent. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatnı (za ANO).

Za celı rok 2020 podle něj zemře asi 9000 až 10 000 lidí nakaženıch koronavirem. Zatím je takovıch úmrtí zhruba 7500. V posledních třech měsících roku bude úmrtnost v ČR vyšší než v předchozích letech.

„I přesto, že onemocnění COVID-19 je hlavním důvodem zvıšené mortality v České republice, říjnová data ukazují také nárůst mortality z jinıch důvodů, než je pravě covid-19. Klíčové proto momentálně je, aby se co možná nejrychleji podařilo restartovat standardní nemocniční zdravotní péči,“ uvedl Blatnı. Proti průměru předchozích let zemřelo při odečtení nakaženıch covidem-19 asi 1000 lidí navíc.

Průměrnı věk zemřelıch pozitivních na koronavirus je 79 až 80 let. Podle dat za první pololetí jich 64 procent mělo zároveň různé další vážné nemoci, které komplikovaly jejich zdravotní stav. Nejčastěji šlo o ischemickou chorobu srdeční (39 procent), diabetes (26 procent), chronické nemoci srdce a cév (20 procent) nebo nádory (18 procent).

Základní příčinu smrti je proto podle Blatného obtížné určit, záznamy o úmrtí se budou dál vyhodnocovat. „Celkovou zprávu o mortalitě za rok 2020 chceme předložit v prvním kvartálu příštího roku,“ řekl ministr.

Mezi zemřelımi nakaženımi covidem-19 byla na jaře asi desetina lidí, kteří měli jinou příčinu smrti, například úraz. Podle ministra mohlo jít třeba o člověka, kterı byl do nemocnice přijat před operací nebo po vážném úrazu, byl otestován jako pozitivní a zemřel. Ve druhém pololetí je to prozatím asi sedm procent.