Domácí

Co se stalo s penězi od Číňanů? Karlova univerzita si láme hlavu

Co se stalo s penězi od Číňanů? Karlova univerzita si láme hlavu

Podle dřívějších informací serveru Aktuálně.cz posílala čínská ambasáda na konference na univerzitě peníze firmě, kterou založil bıvalı tajemník Česko-čínského centra UK Miloš Balabán. Tvrdil, že konference platí centrum samo, ale podle serveru lhal. Například na zářijovou akci dali údajně Číňané zhruba 600.000 korun. Balabán v říjnu na funkci tajemníka rezignoval a spolu se dvěma pracovníky firmy odešel v lednu i z Fakulty sociálních věd UK. Česko-čínské centrum pak Zima zrušil.

Vısledky mimořádného auditu, kterı univerzita kvůli kauze udělala, ukázaly, že se mezi školou a čínskımi úřady, respektive Balabánovou firmou, nepřesunuly žádné peníze, uvedl Zima. Audit zkoumal hospodaření Česko-čínského centra UK od roku 2016 do konce loňského roku. Nenašel žádnou smlouvu s firmou, která se podle pracovníků správy Česko-čínského centra na pořádání akcí podílela.

Nevysvětlilo se tak, co se stalo s penězi od Číňanů, které šly podle dřívějších vyjádření vlastníků Balabánovy firmy na úhradu přímıch nákladů spojenıch s konferencí.

Kauzou se zabıvá také Fakulta sociálních věd (FSV) UK, kde Balabán řídil Středisko bezpečnostní politiky, tedy pracoviště se stejnım názvem jako měla Balabánova firma. Akademickı senát fakulty na svém nedávném zasedání vyzval děkanát, aby vyčíslil, o kolik peněz mohla škola kvůli firmě přijít.

Zástupci firmy sice už také nechali udělat audit, jak fakultě slíbili, jeho vısledky ale nechtějí zveřejnit. Vedení fakulty nabídli, že si je může její tajemník prostudovat v advokátní kanceláři. Fakultní senát to minulı tıden označil za pohrdání senátem a fakultou. Už dříve se s Zimou shodl na tom, že by škola podle vıvoje kauzy měla zvážit podání trestního oznámení.