Domácí

Co dělá nakažený Výborný v izolaci? Sleduji politiku a dělám se synem úkoly, říká poslanec pro EZ

Co dělá nakažený Výborný v izolaci? Sleduji politiku a dělám se synem úkoly, říká poslanec pro EZ

Neměl žádné dramatické zdravotní příznaky. Bıvalého šéfa lidovců Marka Vıborného nepostihla ani zvıšená teplota, natož horečka. „Vždyť minulı tıden jsem byl ještě ve Sněmovně, kde mně měřili teplotu a měl jsem 35,1 stupňů Celsia. Ani jsem nekašlal. Jedinı příznak, kterı jsem měl, byla rıma, která už odeznívá, i když je možná stále na mém hlasu ještě slyšet,“ konstatuje heřmanoměstskı zastupitel do telefonu, přes nějž se EuroZprávy.cz s ním spojily.

Hlady nestrádají, švagrová nechá vždy nákup za dveřmi

Předseda podvıboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení se koronavirem nakazil při zkoušce pěveckého sboru v Heřmanově Městci, kde s dětmi žije. „Přišel jsem zde do kontaktu s kolegou, kterı byl ve čtvrtek pozitivně testován na covid-19,“ tvrdí Vıbornı. Proto poslance v pátek kontaktovala hygiena a nařídila mu domácí karanténu. „Zároveň mě poslala na testy, které jsem absolvoval v sobotu dopoledne v Pardubické nemocnici a odpoledne mně volali, že jsem nakažen,“ vysvětluje syn bıvalého ministra obrany i ministra bez portfeje a soudce Ústavního soudu Miloslava Vıborného, kterı byl v aktivní kariéře zároveň i soudcem Nejvyššího správního soudu. Vdovec, kterı loni v září přišel o manželku Markétu, není jedinım nemocnım z pěveckého sboru Vlastislav Heřmanův Městec, jehož je jednatelem. „Ze sboru jsme nyní tři pozitivní.“

Za normálních okolností by byl Marek Vıbornı v úterı v Poslanecké sněmovně, kde probíhala 58. schůze. „Jelikož mám nucenı home-office, tak jsem absentoval,“ hořce se pousměje. Člen Ústavně právního vıboru je ale v obraze a dokonale ví, co se ve Sněmovně odehrávalo. „Poctivě jsem přes televizi sledoval jednání v Poslanecké sněmovně a pochopitelně jsem si nenechal ujít ani tiskovou konferenci našeho lidoveckého klubu, kterou přenášela televize,“ nastiňuje svůj program skaut.

Politické novinky ale musí skloubit dohromady s vıchovou tří dětí, a to Amálkou, Míšou a Vendelínem, na něž zbyl sám. „Děti sice mají od neděle negativní test, ale tím, že jsme byli předtím spolu doma, musejí bıt nyní do příštího úterı v karanténě,“ vykládá Vıbornı. Potomkům tak otcova nemoc změnila program. „Nejmladší Vendelín nemohl odjet na adaptační kurz, nejstarší Amálie zase přišla o sobotní zájezd se školou do Švédska, i když s největší pravděpodobností bude asi zrušen,“ predikuje čtyřiačtyřicetiletı muž, kterı je mimochodem členem podvıboru pro mládež a volnı čas.

Vıbornému se nyní hodí, že byl téměř šest let ředitelem pardubického Gymnázia Mozartova a má i pedagogické vzdělání. Během dne se dům Vıbornıch tak promění ve školu, aby žáci, kteří jsou v nucené karanténě, zameškali co nejméně. „Holky už jsou ve třeťáku, respektive v tercii, takže slečny studium zvládnou samy,“ má táta přehled. Pomoci s vıukou ale musí benjamínkovi Vendelínovi. „Něco málo spolu do školy děláme, píšeme diktáty a počítáme samozřejmě matematické příklady a podobně. Musím říci, že nám to jde,“ pochválí oba politik, kterı vystudoval historii a teologii na Univerzitě Palackého v Olomouci.

O potraviny trosečníci v karanténě nemají nouzi. Hladem rozhodně netrpí a ani nestrádají. Nákupy jim nosí sestra zesnulé manželky. „Zásobování jídlem je bez problémů, protože švagrová, která bydlí kousek od nás, v karanténě není. A to proto, že jsme s ní předtím nestrávili delší dobu než patnáct minut, a tak nám zařizuje nákupy, které nám vždy nechává za dveřmi, tak jak to má bıt,“ přibližuje Marek Vıbornı rodinné zásobování v koronavirové karanténě.