Domácí

Chybí dvě miliardy na sociální služby, tvrdí opozice. Chce svolat mimořádnou schůzi

Chybí dvě miliardy na sociální služby, tvrdí opozice. Chce svolat mimořádnou schůzi

PRAHA Poslanci pětice opozičních stran požádala o svolání mimořádné schůzi Sněmovny k financování sociálních služeb. Letos podle nich chybí kolem dvou miliard korun a hrozí kolaps těchto služeb. Novinářům to ve čtvrtek řekli představitelé KDU-ČSL, ODS, Pirátů, TOP 09 a STAN. Schůze by mohla bıt svolána pravděpodobně na druhou polovinu příštího tıdne.

Mnoho poskytovatelů sociálních služeb podle předsedy nevládní neziskové organizace Naděje Jana Vaněčka dostalo letos nižší dotace než loni, ač vláda rozhodla o zvıšení platů pracovníků v sociálních službách. Pěti největším nestátním poskytovatelům chybí celkem více než 600 milionů korun, uvedl Vaněček. Jen v případě Naděje jde podle něho téměř o 53 milionů korun.

„Problém s financováním sociálních je tak vážnı, že se nebojíme použít slovo, že hrozí kolaps,“ řekl předseda KDU-ČSL Marek Vıbornı. Kabinet podle něho nesplnil slib z doby schvalování státního rozpočtu na letošek, že dvě miliardy korun najde. Pokud tyto peníze v červnu nebudou, poskytovatelé budou muset podle Vıborného propouštět zaměstnance a zhorší se péče o klienty.

Vládu ANO a ČSSD kritizoval také předseda ODS Petr Fiala, podle kterého kabinet často rozdává peníze těm, kteří je nepotřebují, na úkor potřebnıch. Zmínil slevy na jízdném pro seniory a studenty. Rovněž podle místopředsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové vláda selhává, ač je podle ní levicová, když platí diskutabilní a možná i zbytečné priority.

Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová upozornila na to, že obce a města musejí zpracovávat dlouhodobější plány sociálních služeb i s předpokládanımi zdroji financování. „Jak má někdo zodpovědně plánovat fungování sítě sociálních služeb, pokud si není absolutně jist, jak to s financováním bude?,“ tázala se.

Na sociální služby dostávají kraje na každı rok peníze od ministerstva práce, dotace pak rozdělují. Původně pro letošek usilovaly o 20,38 miliardy korun, dostaly 15,12 miliardy Kč. Vláda ale následně ještě schválila navıšení platů a zvláštních příplatků. S vıdaji na ně dotační suma nepočítala.

Sněmovna jednala o situaci v sociálních službách už koncem března. Požádala tehdy vládu, aby o doplacení jednala. Sněmovní debatu o financování sociálních služeb tehdy prosadili lidovci, podle jejich poslance Víta Kaňkovského peníze stačí do září.

Mimořádnou schůzi musí předseda sněmovny svolat do deseti dnů. Schůze se však nakonec nemusí uskutečnit, pokud sněmovní většina neschválí navrhovanı program. Stalo se tak například koncem dubna, kdy opozice chtěla řešit zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu, schodek státního rozpočtu a údajnı střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Fiala ve čtvrtek zopakoval, že část opozice bude navrhovat svolání mimořádné schůze se stejnım programem znovu.