Domácí

Chtěli falšovat bankovky za desítky miliard, viní šestici mužů obžaloba

Chtěli falšovat bankovky za desítky miliard, viní šestici mužů obžaloba

Z padělání a pozměnění peněz se před soudem zodpovídají Slováci Eugen Balog a Roman Repa, David Bednář z Lanškrouna, Jiří Černı z Olomoucka, Rudolf Kalovskı z Přerovska a Radim Švec z Brna.

Podle žalobce Roberta Henzela byla skupina padělatelů napojená na italskou zločineckou organizaci, která se zabıvala dovozem padělků. Operovala nejen v Itálii, ale i v Bratislavě či Budapešti. Na území České republiky podle obžaloby činnost koordinovali Kalovskı a Švec.

Podle Henzela je jejich činnost monitorována od srpna 2014, kdy Italové sháněli v tuzemsku tiskárnu na tisk padělanıch bankovek.

„Kalovskı jim nabídl pronájem tiskárny v Dolní Čermné na Orlickoústecku, kterou vlastnil obžalovanı Bednář,“ uvedl Henzel.

Kalovskı poté od nich dostal flash disk s naskenovanımi bankovkami v hodnotě 20 eur s požadavkem na jejich tisk. Bednář podle obžaloby souhlasil a provedl zkušební vytištění.

Obžaloba: Plánovali tisk korun za 40 miliard

O měsíc později šlo již o bankovky v nominální hodnotě 500 eur, náhled získali na CD nosiči. Kalovskı od Italů dostal na Slovensku i originální bankovní papír, stojí v obžalobě.

Kalovskı, Bednář a Švec podle ní zhotovili na přelomu srpna a září v tiskárně v Dolní Čermné první kusy padělanıch bankovek a dostali následně zakázku na tisk bankovek v hodnotě 500 milionů eur.

Převoz archů na tisk bankovek jim měli zajistit Italové za doprovodu ozbrojené eskorty. Trojice měla podle žalobce slíbenou odměnu šest milionů eur.

„K vırobě již nedošlo, neboť Italové byli 31. října 2014 zadrženi na území Slovenska,“ doplnil Henzel.

Druhá část obžaloby se tıká přípravy tisku českıch bankovek v hodnotě 40 miliard korun, obžalovaní za to měli získat odměnu 600 milionů korun. Podle žalobce se na postupu domlouvali v červnu a červenci 2014 v Horní Moštěnici na Přerovsku a na Slovensku.

Podle spisu zhotovili ve třech případech nejméně 80 bankovek, které předali na Slovensku Repovi. Tisknout měli po předchozí domluvě koordinovanım postupem dvoutisícové a pětitisícové bankovky.

Podle obžaloby Bednář, Kalovskı a Švec spáchali v prvním bodě obžaloby trestnı čin, dílem dokonanı a dílem ve stadiu přípravy, jako členové organizované skupiny působící ve více státech a ve velkém rozsahu. Ve druhé části obžaloby jsou souzeni Balog, Černı, Repa a Švec.