Domácí

Chovateli utekla z ohrady pštrosice, v polích ji nahání už deset dní

Chovateli utekla z ohrady pštrosice, v polích ji nahání už deset dní

„Vstávám ve čtyři ráno. Kolem páté, kdy se pštrosi probouzejí, už jsem na poli,“ sdělil chovatel a řezník Lukáš Moucha s tím, že za hodinu dokáže zvíře ujít až patnáct kilometrů.

Společně s přáteli a dalšími pomocníky se mu daří uprchlou pštrosici držet v koridoru zhruba 500 metrů od ohrady. Zvíře tak mají pod kontrolou, zpátky do ohrady je ale zatím nenalákali. A to ani na návnady v podobě rohlíků, které mají podle chovatele pštrosi velmi rádi.

„Je to složitější, protože pštrosice zvláštně kličkuje. Navíc musíme bıt opatrní, kdyby se totiž splašila, bude utíkat rovně pryč, a to rychlostí až 80 kilometrů v hodině,“ doplnil Moucha.

O uprchlém ptákovi, kteří patří mezi ty největší na světě, ví i místní starosta Antonín Kadlec (nez.). „Zvíře je rychlé, ale nebezpečí lidem nehrozí. Pštrosice je plachá,“ uvedl starosta s tím, že o útěku ví i policie.

To potvrdila policejní mluvčí Kamila Haraštová: „Majitel nás informoval, nicméně žádné kroky nepodnikáme. Jen útěk zvířete nahlásil, abychom mu dali případně vědět, kdyby se někde pštros vyskytl.“

Jak se mohlo stát, že pštrosice dostala ven, to neví ani sám majitel. Podle něj musel někdo nejspíš otevřít branku, dvoumetrovı plot by jen těžko překonala.

„Sekal jsem kolem trávu. Když jsem se pak vracel, viděl jsem už pštrosici venku a branka byla pootevřená,“ přiblížil Lukáš Moucha.

Pštrosy začal Moucha chovat před dvěma roky, kdy prvního dostal k narozeninám. Dvě samice k němu, z nichž jedna utekla, pořídil letos. Na maso je ale jako řezník nemá. „Je to spíš atrakce pro děti, které se na ně můžou přijít podívat. Kolem vede také cyklostezka, takže i pro turisty to může bıt lákadlo,“ dodal Moucha.