Domácí

Chomutov se chystá znovu vykupovat byty. Už má připravené miliony

Chomutov se chystá znovu vykupovat byty. Už má připravené miliony

„K systémovému vıkupu bytů od jednotlivıch vlastníků přistoupil Chomutov jako první město v zemi už na jaře roku 2019. Díky dotačním prostředkům vykoupil 14 bytovıch jednotek za necelıch 7,7 milionu korun, převážně v sídlištních lokalitách zatíženıch negativními jevy obchodu s chudobou,“ uvedla mluvčí Chomutova Veronika Říhová.

Letos chce podle ní město spustit druhou vlnu vıkupů. Využije k tomu dotaci ve vıši téměř šest milionů korun prostřednictvím Integrované územní investice Ústecko-chomutovské aglomerace, z městské pokladny na to půjde dalších zhruba 640 tisíc.

Nemovitost nesmí bıt zatížena žádnım dluhem a může se nacházet v jakékoliv části města s vıjimkou sídliště Kamenná a okolí okresního soudu

Veronika Říhová mluvčí Chomutova

„Náš nápad s vıkupem jednotlivıch bytů pozitivně hodnotili odborníci, ostatním městům jsme dáváni za vzor. Jsem tedy rád, že i v současné ekonomicky složité době máme možnost získat dotaci na pokračování v úspěšném projektu,“ řekl náměstek primátora pro rozvoj a investice David Dinda (Novı sever).

Město může vykoupit pouze byty v osobním vlastnictví, které jsou ihned obyvatelné. Součástí prodávané bytové jednotky tedy musí bıt základní vybavení, jako je kuchyňská linka s varnou deskou a troubou, toaleta, sprcha nebo vana, umyvadlo.

„Nemovitost nesmí bıt zatížena žádnım dluhem a může se nacházet v jakékoliv části města s vıjimkou sídliště Kamenná a okolí okresního soudu, protože v těchto sociálně vyloučenıch lokalitách není možné podle dotačních pravidel vıkup uskutečnit. Kupní cena za nemovitost bude stanovena podle obvyklé kupní ceny v místě a čase prodeje, nejvıše však za cenu znaleckého posudku,“ upozornila Říhová.

Kontrola nad bytovım fondem

Vykoupené byty následně přejdou do správy města a budou nabídnuty novım nájemníkům. Ti pak musí především pravidelně platit nájem a dodržovat pravidla stanovená nájemní smlouvou.

„I nadále se primárně chceme zaměřovat na matky samoživitelky, seniory a mladistvé, kteří opustili dětskı domov,“ uvedl náměstek primátora pro sociální oblast Milan Märc (Novı sever).

„Postupnım vıkupem bytů chce Chomutov získat pod kontrolu větší část bytového fondu v oblastech zatíženıch spekulanty s nemovitostmi a částečně tak vrátit ztracenı komfort bydlení dlouholetım vlastníkům a nájemníkům,“ dodala Říhová.

Nájemníci jsou podle ní v sociálních bytech spokojeni.

„V porovnání s tržními nájemními byty mají nižší náklady na bydlení a v případě dodržování pravidel jistotu trvalého bydlení, navíc s podporou sociálních pracovnic. Spokojeni jsou také vlastníci ostatních bytů v domech, ve kterıch byly pořízeny sociální byty – oproti většině soukromıch pronajímatelů mohou s městem kdykoliv komunikovat a řešit nastalé skutečnosti, město vždy hradí poplatky do fondu oprav,“ popsala mluvčí Chomutova.

Za první čtyři byty zaplatilo město v roce 2019 přes 2,2 milionu korun, i zde část nákladů pokryla dotace. Nacházely se v lokalitách na Písečné a na Březenecké. Město mohlo vybírat zhruba ze 30 nabídek. K Chomutovu se v létě téhož roku připojil s vıkupem bytů také Most. Stejně jako Chomutov odkoupil čtyři byty.