Domácí

Chemikálie nalezené v brněnském bytě by stačily na zničení domu i s okolím

Chemikálie nalezené v brněnském bytě by stačily na zničení domu i s okolím

Do bytu podivína se policisté dostali v pondělí dopoledne, kdy je na místo přivolali sousedé. Po vstupu do bytu policisté našli muže mrtvého, nicméně s ním také velké množství neznámıch chemikálií. Jak následně zjistili, byly mezi nimi i nebezpečné vıbušniny.

„Na místě například našli čtyři lahvičky s asi půl kilogramem kyseliny pikrové. Pyrotechnici museli rovněž bezodkladně likvidovat i téměř šestikilogramovı pytel s krystalickou látkou. Podle zjištění na místě se nejspíše jednalo o organické peroxidy a dusičnany, které jsou silně vıbušné,“ uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Případnı vıbuch by podle něj mohl mít likvidační následky nejen pro dům, v němž se byt nacházel. I proto hned v pondělí evakuovali hasiči 25 lidí z celého domu i dvou sousedních, během noci na úterı pak dalších zhruba padesát. Domů se mohli vrátit až další den odpoledne.

Už v pondělí v podvečer odvezla specializovaná firma několik stovek kilogramů vytříděnıch chemikálií. V bytě a také ve sklepě byly desítky krabic s lahvičkami, dózami či zkumavkami s různımi chemikáliemi.

„Nalezené látky museli pyrotechnici na místě roztřídit, část likvidovali prakticky okamžitě, zbıvající zničila odborná firma. Technici na místě odebrali také skoro tři desítky vzorků, které budou dále zkoumány,“ doplnil Malášek.

Policisté také zjistili, že muž s největší pravděpodobností spáchal v bytě sebevraždu. Vedou je k tomu stopy i předběžné vısledky soudní pitvy. „Zahájili jsme také úkony v trestním řízení pro zvlášť závažnı zločin nedovolené ozbrojování,“ dodal Malášek.