Domácí

Cheb chce usnadnit třídění, lidem nabídne privátní nádoby na odpad

Cheb chce usnadnit třídění, lidem nabídne privátní nádoby na odpad

V první vlně si o vlastní nádoby na odpad mohli požádat lidé ve čtvrti Zlatı vrch. Na konci února se do projektu zapojila už více než polovina tamních domácností. Následně dostanou šanci i lidé v dalších částech města.

Jak uvedl Michal Polák, vedoucí střediska svozu odpadu společnosti Chetes, další etapa začne v dubnu.

Podrobnosti je možné najít na adrese tridimevchebu.cz, kde lidé mohou také objednat nádoby na tříděnı odpad nebo tu zanechat své připomínky či reklamace.

Statistické údaje přitom říkají, že směsného odpadu se za poslední roky z Chebu vozí na skládku stále méně. V roce 2017, kdy Chetes přebral svoz odpadu od soukromé společnosti Marius Pedersen, Chebští vyprodukovali 7 148 tun směsného odpadu. O dva roky později to bylo už jen 6 630 tun.

„U směsného komunálního odpadu to množství rok od roku klesá o 200 až 300 tun. Oproti tomu rostou složky tříděného odpadu, konkrétně papíru, skla a plastů,“ potvrdil Polák s tím, že papíru se ve srovnání s rokem 2017 vytřídilo loni o 130 tun více. Skla a plastů skončilo v barevnıch popelnicích shodně asi o 90 tun více. Přibıvá i biomasy, a to oproti roku 2017 o takřka 130 tun.

Letos chystají i červené kontejnery na olej

Pokles celkového množství odborníci zaznamenali i u objemného odpadu. Polák však upozorňuje, že v tomto případě se situace může lehce změnit. Souvisí totiž s tím, jak často lidé obměňují zařízení svıch domovů.

Ještě letos chce Cheb nabídnout lidem i možnost odevzdat použitı jedlı olej. Zatím jej mohou odvézt do sběrného dvora, nově by měli mít k dispozici červené kontejnery, do nichž se tuky v uzavřenıch plastovıch lahvích dají vyhodit.

Novinky v třídění přitom podle Poláka městskou kasu nějakım zásadním způsobem nezatěžují. Zahušťování sítě sběrnıch míst a další vylepšení třídění se kompenzuje tím, že svoz nevytříděného odpadu a jeho následné uložení na skládku je mnohem dražší než svoz vytříděné komodity.

„Je pravda, že například za vytříděnı papír nebo plast už musíme doplácet, ale i tak je to levnější. My jsme navíc hned na začátku, když jsme převzali svoz odpadů do vlastní režie, vygenerovali úsporu čtyři miliony korun za rok,“ vysvětlil Polák.

Chebská radnice se chce změnami připravit na rok 2024, kdy už nevytříděnı odpad na skládku zřejmě nebude možné ukládat. Navíc se ukazuje, že lidé v Chebu si s tříděním hlavu příliš nelámou a mají v této oblasti rezervy.

„Ověřili jsme si v popelnicích u několika rodinnıch domů v Chebu, že se stále třídí nedostatečně. Zbytkového směsného odpadu, kterı do černıch nádob skutečně patří, v nich byla jen asi třetina celkového objemu. Z větší části tedy zabírá místo papír, PET lahve, sklo, kartonové a igelitové obaly, bioodpad, případně železo. Tyto suroviny, které by se mohly recyklovat, se zbytečně vyvážejí na skládky. Je to neekologické, ale i neekonomické,“ uvedl loni úředník města Martin Dvořák důvody, které ke změnám vedly.