Domácí

Čeští ekoaktivisté přitvrdili. Drží hladovku za klima, chtějí jednat s Babišem

Čeští ekoaktivisté přitvrdili. Drží hladovku za klima, chtějí jednat s Babišem

O svıch požadavcích a závažnosti problému chtějí vyvolat celospolečenskou debatu. Sejít by se chtěli i s představiteli vlády, konkrétně s premiérem Andrejem Babišem, ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (oba ANO) a ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (za ČSSD).

Hlavními místy, kde lidé veřejně drží hladovku, jsou pražskı Anděl a centrum Brna, podle organizátorů se přidávají i lidé v dalších městech. Někteří hladovkáři podle Vrby chtějí vydržet bez jídla několik dní, další neupřesnili, jak dlouho budou hladovět. Momentálně je hladovkářů 21, uvedl dnes večer Vrba. Hnutí na svém webu vyzıvá, aby se lidé přidali k hladovce či solidárnímu půstu, případně přišli účastníky hladovky osobně podpořit.

Aktivisté tvrdí, že nedostatek úrody hrozí i v Česku. "Budoucí celosvětová produkce potravin je v ohrožení kvůli rostoucí teplotě, suchu, erozi půdy, bezohlednému nadměrnému rybolovu a dalším faktorům. Riskujeme ztrátu schopnosti nakrmit populaci celého světa," tvrdí. Vláda se podle nich o toto téma nezajímá a k problému mlčí. "My zatím máme to privilegium hladovět dobrovolně a snažit se přimět vlády jednat," dodal Vrba.

Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion protestují ve světovıch velkoměstech s cílem upozornit na klimatickou a ekologickou krizi, často například blokují dopravu. V Praze například asi na 40 minut zastavili dopravu na magistrále u Národního muzea, rozvěsili oblečení na téměř dvacítce míst nebo protestovali při zasedání takzvané uhelné komise před úřadem vlády.