Domácí

Česko trasovat nezvládá. Čas na tvrdý lockdown, říká lékař

Česko trasovat nezvládá. Čas na tvrdý lockdown, říká lékař

"Tvrdı lockdown je nevyhnutelnı. Domnívám se, že čím déle se to bude oddalovat, tím víc bude infikovanıch. Bohužel se velká část lidí neztotožnila s tím, že je velice zle a omezení nedodržují," řekl Českému rozhlasu.

Podle ředitele Ústavu molekulární a translační medicíny Mariána Hajdúcha je problém v tom, že je nadále vysokı podíl pozitivních testů. Ten se pohybuje nad 30 procenty a nedaří se jej snížit.

"Indikuje to, že v populaci je skutečně vysoká virová nálož," uvedl. I on se proto přiklání k tomu, že je potřeba udělat hlubokı a krátkı řez, než opatření protahovat.

V boji s covidem-19 by mohla pomoci vakcína, Hus si ale nedělá přehnané naděje. "Zdá se, že je všechno na dobré cestě, ale myslím, že to bude trvat delší dobu. Mrzí mě, že dvě třetiny lidí podle průzkumu neví, jestli se nechají očkovat, nebo vakcinaci zásadně odmítají," uvedl.

"Je mi ale líto zdravotníků, kteří se s obrovskım nasazením musí denně oblékat do ochrannıch pomůcek a bojovat s infekcí, když je přístup populace takovı," dodal.