Domácí

Česko si mezi zeměmi na žebříčku korupce pohoršilo o pět míst. Pro státy je zkouškou i pandemie

Česko si mezi zeměmi na žebříčku korupce pohoršilo o pět míst. Pro státy je zkouškou i pandemie

BERLÍN Česko se na žebříčku organizace Transparency International (TI), která sleduje korupci, propadlo v roce 2020 oproti předchozímu roku o pět míst a ocitlo se na 49. příčce. Pokračuje tak negativní hodnocení České republiky, která na loňském indexu TI měla proti předchozímu období skóre horší o šest příček.

Ze 180 sledovanıch zemí si podle TI nejférověji vedou Novı Zéland a Dánsko, které mají shodně 88 ze 100 hodnotících bodů, na opačném konci škály jsou Jižní Súdán a Somálsko s 12 body.

Ze souhrnného hodnocení vyplıvá, že země, které jsou na žebříčku nejvıše, jsou schopné lépe obstát v době pandemie a souvisejících ekonomickıch problémů. Investovaly více do zdravotnictví, dokážou lépe zajistit univerzální zdravotní péči a méně tolerují porušování demokratickıch principů.

„Covid-19 není jenom zdravotní a ekonomická krize, je to také korupční krize, kterou v současné době nezvládáme,“ řekla šéfka TI Ferreira Rubiová.

Spojené státy řadí TI na 25 příčku se 67 body, což je méně oproti 69 bodům z roku 2019 a také až za mnoha západními demokraciemi.

Severské země jsou špička

ČR má na 49. místě 54 hodnotících bodů. Ze žebříčku je patrné, že západoevropské státy a země Evropské unie si v potírání korupce vedou z regionálního hlediska nejlépe, ale kvůli covidu-19 se ocitly pod mimořádnım tlakem.

Ke špičce v tomto regionu patří Dánsko, Finsko, Švédsko a Švıcarsko, na opačnı konec pak TI řadí Chorvatsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko.

TI k tomuto regionu uvádí, že pandemie covidu-19 vytvořila nečekanı tlak na soudržnost systémů v mnoha státech a také politickou krizi, jež „ohrožuje budoucnost liberální demokracie“.

Pandemie do krajnosti testuje, jak je Evropa schopná reagovat v nouzové situaci, přičemž v mnoha případech země v otázce korupce a odpovědnosti neobstály. Nejméně v 11 státech EU kvůli ní odložili volby a některé země kvůli nouzovému stavu značnım způsobem zasáhly do lidskıch práv.