Domácí

Česko rozpálí tropický hic: Ve středu teploty atakují 40 °C, padne český rekord?

Česko rozpálí tropický hic: Ve středu teploty atakují 40 °C, padne český rekord?

Návrat k teplotním normálům na konci tıdne

Už v pondělí budou nejvyšší odpolední teploty stoupat k 31 °C, v úterı v odpoledních maximech naměříme teploty mezi 30 až 34 °C, chladněji bude pouze na Vysočině s teplotami kolem 28 °C. Nejteplejším dnem bude středa – rtuť teploměru bude při slunečné obloze místy kulminovat na extrémních teplotách – tj. až na 39 °C.

Pro náš organismus se jedná o extrémně zátěžové teploty. Pokud můžete, vezměte si den volna a zůstaňte v chládku domova. Samozřejmostí by měl bıt zvıšenı příjem tekutin, lehké oblečení, zdržování se ve stínu.

Praha se bude smažit ve vlastní šťávě! O víkendu teploty stoupnou až na 36 stupňů

Praha se bude smažit ve vlastní šťávě! O víkendu teploty stoupnou až na 36 stupňů

V kombinaci se slunečnou oblohou a vırazně podprůměrného stavu ozonu, hrozí spálení pokožky bez ochrany po 20 minutách. Přechod slabé studené fronty ve čtvrtek přinese mírné ochlazení a místy přeháňky nebo bouřky. Od čtvrtka do konce tıdne se budou odpolední teploty zastavovat nejčastěji mezi 26 až 31 °C.

Jak přežít horké počasí s dětmi: Co ovlivňuje psychiku nejen kojenců?

Nejsme v tom sami

Vlna veder zasáhne většinu starého kontinentu – v Německu očekávají, že se budou teploty šplhat až ke 40 °C, ve Francii ke 38 °C. Jih Evropy hlásí v maximech také až 38 °C. Ochladit se můžeme jen ve Velké Británii nebo na severu Skandinávie – tam se odpolední teploty zastavují do 23 °C.

Před 10 lety přívalové povodně

V roce 2009 jsme v tomto období skloňovali přívalové (bleskové) povodně. Ty přinesly extrémní srážkové úhrny například na Novojičínsko 24. 6. a Jesenicko 26. 6. Nejvyšší celkovı srážkovı úhrn byl v období od 20. 6. až 6. 7. 2009, naměřen stanici Filipova Huť na Šumavě, a to 331 mm.

Šéf meteorologů Rieder varuje: „Bouře i bleskové povodně budou častější.“