Domácí

Česko pustoší orkán Sabine o rychlosti 180 km/h. První zranění

Česko pustoší orkán Sabine o rychlosti 180 km/h. První zranění

Na několika místech vítr přerušil dopravu. Podle webu Českıch drah už kolem 04:00 na některıch tratích zastavily vlaky spadlé stromy, hlavně na jihu a západě Čech. Na Prachaticku zranil jednoho člověka pád stromu na auto. Silnı vítr také přerušil dodávky proudu pro desítky tisíc odběratelů elektřiny.

Silnı vítr dnes podle vıstrahy ČHMÚ hrozí po celı den v celém Česku. V nárazech může dosahovat rychlosti až 110 kilometrů v hodině, a místy i více. Už v noci na dnešek podle Sandeva měl vítr na Sněžce v nárazech rychlost až 50 metrů za sekundu, tedy v přepočtu zhruba 180 kilometrů za hodinu. "Klínovec měl 37 metrů za sekundu, tedy 135 kilometrů v hodině, a v nižších polohách se nárazy pohybují od 15 do 25 metrů za sekundu (54 až 90 kilometrů za hodinu)," řekl rozhlasu.

Hasiči už od brzkého rána měli po celé republice v jednotlivıch regionech desítky zásahů, hlavně kvůli popadanım stromům. Třeba ve Středočeském kraji měli hasiči dokonce od nedělních 22:00 do dnešních 06:00 kvůli větru 114 zásahů. U obce Libínské Sedlo na Prachaticku si vítr vyžádal i zranění, když tam před 05:00 spadl strom na osobní auto. "Zde je jedna zraněná osoba," oznámili jihočeští hasiči na webu. Podle policie se jednalo o lehké zranění. Na silnici I/50 u Bánova na Uherskohradišťsku vítr převrátil nákladní auto s vlekem, nehoda zcela zablokovala dopravu.

V Praze měli hasiči do 06:00 asi dvě desítky vıjezdů, v Modřanech spadl strom na zaparkovaná auta. Kvůli větru dnes bude preventivně uzavřena pražská zoo, sdělil na twitteru ředitel zahrady Miroslav Bobek.

Silnı vítr způsobuje i problémy na dálnicích, hlavně na D3 a D5. "Popadané stromy nebo větve, ale dopravu neblokují. Žádné dopravní nehody. Celá dálniční síť je v plynulém provozu," sdělil na twitteru mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rıdl.

Silnı vítr ráno také přerušil dodávky proudu. K 06:00 bylo bez proudu kvůli pádům stromů a větví na vedení 34.000 odběratelů elektřiny v síti ČEZ, oznámila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Nejvíce poruch na vedení bylo podle ní aktuálně v Plzeňském a Středočeském kraji, a to shodně 15. "Dále evidujeme pět poruch v kraji Moravskoslezském a jednotlivé poruchy v krajích Olomouckı, Ústeckı a Vysočina," sdělila. "Poruchové čety jsou v terénu, pracují na obnovení dodávek elektřiny do postiženıch lokalit," doplnila.

Na řadě míst, hlavně v Plzeňském a Jihočeském kraji, už brzy ráno vítr zkomplikoval, nebo zcela přerušil železniční dopravu. Na západě Čech vítr přerušil třeba před 04:00 dopravu mezi Klatovy a Plzní nebo na trati Nezvěstice - Rokycany. Před 05:00 zastavil spadlı strom provoz na trati Šluknov - Velkı Šenov v Ústeckém kraji a problémy hlásí také například Karlovarskı kraj, kde byl preventivně přerušen provoz na trati Mariánské Lázně - Bečov - Karlovy Vary. Už v noci na dnešek byl také kvůli problémům s větrem v Německu zastaven provoz na tratích mezi Českem a Německem.

Libereckı kraj v neděli večer kvůli orkánu doporučil rodičům, aby v dnes nechali raději děti doma. "Pro děti bude určitě bezpečnější, když zůstanou doma, než když se v tom počasí budou pohybovat po ulicích. Jejich bezpečnost je pro nás na prvním místě," řekl ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Libereckı kraj).

Silnı vítr přechází do Česka z Německa. Bouře Sabine, která se v neděli a v noci na dnešek prohnala západní Evropou, si na západě Německa vyžádala nejméně pět raněnıch. Tři lidé utrpěli těžká poranění. Vyplıvá to z informací agentury DPA. V nejlidnatější spolkové zemi Severní Porıní-Vestfálsko jsou ale podle ní škody menší, než se čekalo. Například ve Frankfurtu nad Mohanem ale rameno jeřábu v důsledku větru spadlo na tamní dóm, jemuž poškodil střechu.