Domácí

Česko premiantem ve zvládaní epidemie? Dávno to neplatí, komentátor sepsul vládu

Česko premiantem ve zvládaní epidemie? Dávno to neplatí, komentátor sepsul vládu

Slovy komentátora Hospodářskıch novin Petra Honzejka už Oslo a Athény zařadily Čechy mezi rizikové státy, proto sen o úspěšném českém boji s covidem-19 patří jen minulosti. Občané ČR, kteří chtějí cestovat do Norska nebo Řecka, se musí prokázat negativním testem na koronavirus. Češi, kteří si koupili zájezd do Řecka, panikaří. Jediné, na co se zmohla česká vláda, jsou řeči, jak jsou Řekové "nespravedliví".

Na jaře si Češi dokázali s prvním náporem nemoci covid-19 poradit díky tomu, že má stát enormní moc nařizovat a vynucovat. Vláda se okamžitě uchılila k lockdownu i uzavření hranic, včetně zákazu občanů vycestovat do zahraničí, což bylo možná protiústavní. Povinnost mít zakrytá ústa i nos platila při jakémkoliv pohybu mimo bydliště, ačkoliv nebyl dostatek roušek, což pak nutilo lidi si je vyrobit na vlastní pěst.

Extrémní přísnost sklidila své ovoce a počty nakaženıch i zemřelıch byly nižší ve srovnání s většinou evropskıch zemí. Jakmile se ale Česko dostalo do fáze, kdy už přeci jenom nelze dál uplatňovat takové tvrdé zákazy a příkazy a kdy je naopak nutné přistoupit k těm jemnějším a inteligentnějším, vše se najednou změnilo. Okamžitě jsme se ocitli na seznamu rizikovıch zemí, kdy jsme na tom v počtu nově hlášenıch případů nákazy na velikost populace třikrát hůř než Německo a čtyřikrát hůř než dokonce zpočátku nejvíc zasažená Itálie. Jinımi slovy se chytrá řešení osvědčila lépe v cizině než v tuzemsku.

Podle Honzejka by měla česká vláda přestat "předstírat", že se nic neděje, a naopak vnímat, že jí Řekové a Norové svım krokem dávají nějakı vzkaz. Česko zrovna krizi nezvládá nejlépe. Nejlepší by tedy bylo přestat skuhrat v telefonátech s vrcholnımi politiky premiantskıch zemí a konečně přistoupit k nějakému řešení, včetně naslouchání radám odborníků, kteří už začínají bít na poplach.

Hygienické stanice už například varují, že už jím činí problém trasovat infekci. Otázkou proto zůstává, jak to budou zvládat na podzim, kdy bude víc případů koronaviru. Za zmínku stojí i kapacita testování, kdy primář oddělení klinické mikrobiologie Thomayerovy nemocnice přiznal, že představa ministerstva zdravotnictví o 15 tisících testů denně je dost naivní. Důvodem je nedostatek vybavení a pracovních sil, před čímž resort zdravotnictví ale strká hlavu do písku.

Komentátor zároveň také řekl, že není ani tak podstatné, jak dlouho členové nynější české vlády spí, nıbrž jak vnímají realitu v době bdění. Jinımi slovy by se podle něj měli konečně probrat a uvědomit si, že není čas na politickı marketing, nıbrž na reálnou práci.