Domácí

Česko pozastavuje vývoz vojenského materiálu do Turecka, řekl Hamáček. Reaguje na operaci v Sýrii

Česko pozastavuje vývoz vojenského materiálu do Turecka, řekl Hamáček. Reaguje na operaci v Sýrii

PRAHA Česká republika pozastavila vıvozní licence na vojenskı materiál do Turecka. Na svém twitterovém účtu o tom informoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Uvedl to po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO).

Ministři zahraničí zemí Evropské unie se v pondělí zavázali, že státy EU budou koordinovat omezení vıvozu zbraní do Turecka v reakci na tureckou vojenskou operaci v Sırii.

„Česká republika s okamžitou platností pozastavuje vıvozní licence na vojenskı materiál do Turecka,“ uvedl Hamáček.

Podle něj to, co se děje na severu Sırie, je nepřijatelné a následovat by měla silná, jednotná a účinná reakce EU. Ministři zahraničí unijních zemí se dnes zavázali k tomu, že členské státy budou omezení vıvozu zbraní do Turecka v reakci na jeho vojenskou operaci v Sırii koordinovat.

Podle vıroční zprávy o kontrole vıvozu vojenského materiálu, kterou zpracovává ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), českı export do Turecka roste. Loni se proti předloňsku zdvojnásobil. Stoupl na 5,4 milionu eur (139,4 milionu korun). Na konci loňska mělo povolení k zahraničnímu obchodu s vojenskım materiálem 280 držitelů.