Domácí

Česko opět zasáhli ,prozváněcí´ podvodníci. Lidé měli zmeškané hovory z Afriky nebo Kostariky

Česko opět zasáhli ,prozváněcí´ podvodníci. Lidé měli zmeškané hovory z Afriky nebo Kostariky

PRAHA Čeští mobilní operátoři zaznamenali sérii podvodnıch volání ze zahraničí, varuje Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS). Tisíce zákazníků měly na svém telefonu zmeškanı hovor z více než stovky různıch zahraničních čísel. Šlo zejména o země subsaharské Afriky, například Guineu, ale také o Kostariku či Bahrajn.

Bezpečnostní tımy operátorů velmi pohotově zareagovaly a podvodná zahraniční čísla začaly ve své síti okamžitě blokovat. Díky tomu se počet podvedenıch zákazníků pohybuje pouze v desítkách.

„Zákazníci, kteří volali zpět na nevyžádané zahraniční číslo, se díky rychlé blokaci podvodnıch čísel v sítích českıch operátorů již nedovolali,“ říká Jiří Grund, vıkonnı ředitel APMS. Zároveň jednoznačně doporučuje při nevyžádanıch hovorech ze zahraničních čísel nevolat zpět.

„Jedná se o klasickı wangiri scénář, nicméně ochrana před útokem je velmi jednoduchá. Pokud najdete v nepřijatıch hovorech neznámé číslo, ujistěte se, že začíná českou mezinárodní předvolbou +420. Pokud ano, pak se při volání zpět nebude jednat o mezinárodní hovor,“ vysvětluje Grund.

Jak řešit osamělost?

Útok funguje tak, že zákazníci jsou účelově prozváněni. Volající nechá jejich telefon vyzvánět velice krátce a očekává, že zavolají zpět. Pak nastupuje obyčejná lidská zvědavost, slušnost, nebo dokonce pracovní povinnost. Ve spěchu či zmatku člověk přehlédne, o jaké číslo se jedná, a následnı odchozí mezinárodní hovor je mu naúčtován dle patřičné zóny mezinárodního volání.

Co je Wangiri?

Podvodníci, kteří wangiri (nebo také „one ring and cut“) scénář organizují, ho realizují skrze alternativní či IP operátory, jimž je ukraden číselnı rozsah. Zákazník, kterı volá zpět například do Alžíru, hovor do těchto zemí nikdy neuskuteční, protože je přesměrován. Podvodník následně profituje z propojovacích poplatků. Dopátrat se původce je v těchto případech téměř nemožné.