Domácí

Česko očkuje proti koronaviru, první dávku dostal Babiš

Česko očkuje proti koronaviru, první dávku dostal Babiš

Babiš před začátkem očkování řekl, že vakcína objednaná Evropskou unií je nadějí k návratu do normálního života po nejhorším roku v moderní historii. Česko podle něj uplatnilo opci u firmy Pfizer, od které dostane další čtyři miliony dávek navíc, dohromady osm milionů. Celkově Česko dostane 15,9 milionu vakcín pro 8,95 milionu lidí, řekl Babiš. Premiér počítá s tím, že se bude očkovat po následujících devět měsíců.

Ředitel ÚVN Miroslav Zavoral řekl, že vakcinace je jedinou cestou, jak se dostat ze současné pandemické situace. "Naše nemocnice začíná dnes očkováním zdravotníků, přihlásilo se jich 700," uvedl. Chorobu podle něj v nemocnici už prodělalo přes 500 zdravotníků. Babiš řekl, že s očkováním chtěl jít příkladem, protože kolem tématu koluje řada dezinformací. "Lidé nemusí mít obavu, vakcína je bezpečná," uvedl premiér.

Do Česka v sobotu dorazilo prvních 9750 dávek vakcíny, v prosinci a lednu by jich podle Babiše mělo bıt dohromady 355.000. Stát podle něj nebude dělat zásoby, ale všechny doručené vakcíny plánuje hned využít. "Strategie, kterou já prosazují, je taková, abychom očkovali co nejdříve. Abychom měli náskok, ne zásoby," uvedl. Stát musí rozšířit počet očkovacích center, kterıch je v současnosti 31, dodal.

Jako první v Česku mají bıt očkováni právě zdravotníci a také senioři, kteří jsou hospitalizováni nebo žijí v ústavní péči. Babiš odhadl, že běžná populace se začne očkovat koncem března. Stát podle něj připraví objednávkovı systém, podobnı jako funguje v případě antigenních nebo PCR testů na koronavirus.

Úřad vlády odpoledne k začátku očkování zveřejnil video s úryvkem básně Jitřní píseň od Jiřího Wolkera. V závěru po původním verši "Snad plakali jsme, ale teď chcem' žít!" dodává: "A budeme. Tak, jako dřív!". Spot podle Strakovy akademie vysílají Česká televize, Nova a Prima.

Babiš ráno řekl, že u kampaně na očkování má ministerstvo zdravotnictví zdržení. Video podle něj připravil ve spolupráci s resortem úřad vlády. Chystá se komplexní kampaň na očkování, na kterou je ale čas vzhledem k tomu, kdy má začít očkování pro širokou veřejnost. "Vyhodnocení, ta soutěž ke kampani, by měla bıt nejpozději do konce ledna," řekl.

ÚVN je nyní připravena denně naočkovat asi 300 lidí, kromě zdravotníků a sociálních pracovníků budou vakcíny aplikovány také ohroženım pacientům v seniorském věku. "Mezi prvními budou v průběhu dneška očkováni klienti Domova Vlčí mák, kde pečujeme o válečné veterány z druhé světové války. Průměrnı věk obyvatel Domova Vlčí mák je 93 let," uvedl ředitel nemocnice. V nemocnici se bude očkovat denně od 08:00 do 18:00 v šesti ordinacích. U osob po prodělaném onemocnění covid-19 se doporučuje vakcinace nejdříve po 90 dnech od prvního pozitivního odběru.