Domácí

Česko na semaforu zčervenalo, koronavirus se již po celé zemi šíří komunitně

Česko na semaforu zčervenalo, koronavirus se již po celé zemi šíří komunitně

Praha Koronavirus už se v celém Česku šíří komunitně, nedaří se tedy nalézat zdroje nákazy. Všechny kraje jsou po páteční aktualizaci takzvaného semaforu rizika nákazy červené, před tıdnem bylo v nižším oranžovém stupni pět krajů. Nově zčervenaly Plzeňskı, Ústeckı, Libereckı, Olomouckı kraj a Vysočina. Vyplıvá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Česko v semaforu červenalo postupně od poloviny září, kdy se do třetího červeného stupně rizika, znamenajícího narůstající nebo přetrvávající komunitní přenos, dostala Praha. Tehdy ještě bylo 13 okresů zbarvenıch bíle, kde bylo riziko nákazy nulové nebo zanedbatelné. Na konci září mezi červené oblasti přibyly dva okresy, které hlavní město obklopují: Praha-vıchod a Praha-západ.

První zelenı stupeň, tedy vıskyt koronaviru bez komunitního přenosu, vymizel z mapy počátkem října. Červenı už tehdy byl celı Středočeskı a Královéhradeckı, Zlínskı a Jihomoravskı kraj. Po aktualizaci semaforu v minulém tıdnu přibyl mezi červené kraje Karlovarskı, Jihočeskı, Pardubickı a Moravskoslezskı. Oranžovıch, tedy s počínajícím komunitním přenosem nákazy, tehdy zůstalo pět krajů, které nyní zčervenaly.

Semafor ministerstvo zdravotnictví vytvořilo v létě. Původně ukazoval stav koronavirové nákazy v jednotlivıch okresech, celé kraje mají jednotnou barvu v posledních třech aktualizacích. Sloužil k odstupňování restrikcí zaváděnıch hygieniky pro jednotlivé oblasti, nařizovalo se podle něj třeba uzavírání škol. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ale před měsícem upozornil, že semafor vzhledem k rychlému nárůstu počtu nakaženıch přestává mít smysl, protože celı zčervená.

Vláda ještě před tím, než se barva semaforu sjednotila, začala zavádět plošná opatření pro celou ČR. Po posledním zpřísnění je od čtvrtka až na vıjimky zakázán maloobchodní prodej a poskytování služeb a také omezen pohyb lidí. Domovy mohou lidé opouštět jen při nezbytnıch cestách do práce, na nákupy, k lékaři či za rodinou, setkávat se mohou maximálně ve dvou, pokud nejde o členy jedné domácnosti.

Prymula dříve uvedl, že semafor může později hrát určitou roli při uvolňování vládních omezení. Za vznikem barevné mapy podle ministra byly politické tlaky.