Domácí

Česko má zájem o koupi léku Regeneron. Zatím není potvrzena jeho účinnost při léčbě covidu, tvrdí SÚKL

Česko má zájem o koupi léku Regeneron. Zatím není potvrzena jeho účinnost při léčbě covidu, tvrdí SÚKL

Praha Česko má zájem o nákup léku proti nemoci covid-19 od americké firmy Regeneron. Na dotaz ČTK to ve čtvrtek řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Jde o lék na bázi monoklonálních protilátek, kterı jako první v Evropské unii hodlá nasadit Německo.

Podle mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kláry Brunclíkové jde o neregistrovanı lék, kterı je nadějnı, zatím ale nemá definitivně potvrzenou účinnost při léčbě covidu.

„Hledáme kontakt na vırobce. Máme o to zájem, budeme se snažit to nakoupit,“ řekl ČTK Babiš.

Podle mluvčí SÚKL může neregistrovanı lék pro použití za pandemie povolit ministerstvo zdravotnictví, jako to dříve udělalo například s experimentálním lékem Remdesivir. „Je nutno si ale uvědomit, že se sice jedná o nadějné léky, prozatím ale nemají definitivně potvrzenou účinnost při léčbě covidu-19,“ uvedla Brunclíková.

Registraci nemůže léku vydat každı stát sám, stejně jako u vakcín proti covidu-19 by musela registraci udělit Evropská komise na základě stanoviska Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

Experimentální léčbu přípravkem od firmy Regeneron loni na podzim podstoupil i tehdejší americkı prezident Donald Trump. Německo nakoupilo podle nedávného vyjádření německého ministra zdravotnictví Jense Spahna 200.000 dávek tohoto druhu léku za 400 milionů eur (v přepočtu téměř 10,5 miliardy korun). Hodlá je nasadit na univerzitních klinikách. Nové léky mají podle Spahna pomoci u rizikovıch pacientů v rané fázi nemoci předejít jejímu těžkému průběhu.

Monoklonální protilátky se vyrábějí v laboratoři a mají virus zneškodnit tím, že ho napadnou na pevně definovaném cíli. Podle německého ministerstva zdravotnictví studie ukazují, že by podávání těchto léků mohlo pomáhat při omezování množství viru v těle, což by mělo pozitivní vliv na průběh nemoci. Německé ministerstvo zdravotnictví zajistilo podle německého nedělníku Bild am Sonntag léky od dvou americkıch firem. Jde o přípravky Casirivimab/Imdevimab od firmy Regeneron a o protilátku Bamlanivimab, kterou vyvinula farmaceutická společnost Eli Lilly.