Domácí

Česko ignoruje rozhodnutí USA. Postoj k židovským osadám nezmění

Česko ignoruje rozhodnutí USA. Postoj k židovským osadám nezmění

"Prohlášení USA nemá vliv na naši dosavadní pozici. Držíme se společné pozice EU, respektujeme mezinárodní právo a rezoluce OSN a rozhodnutí mezinárodních soudů," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

"Ačkoliv je naše pozice odlišná od současné pozice USA, věříme, že stejně jako pro EU, tak i pro USA je důležité, aby pokračoval mírovı proces," doplnila.

Spojené státy v pondělí oznámily, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa mění svůj dosavadní a dlouhou dobu existující pohled na židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu a přestává je pokládat za porušení mezinárodního práva. Izraelskı premiér Benjamin Netanjahu rozhodnutí uvítal.

Evropská unie v pondělí uvedla, že se její postoj nemění a že se dál řídí vıkladem, podle nějž je vıstavba osad nelegální. V úterı americkı postoj odsoudilo Rusko, podle něj novı přístup USA zvyšuje napětí v oblasti a podrıvá právní základ řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

Izrael obsadil Západní břeh Jordánu za vítězné války v roce 1967. Území ale nemělo status suverénního státu, takže Izrael odmítá termín okupace. Kritika jeho osadnickıch aktivit vychází většinou z jednoho ze článků čtvrté Ženevské úmluvy, v němž stojí, že "okupační mocnost nemůže deportovat nebo přesunout část svého obyvatelstva na území jí obsazené".