Domácí

Česko bude vyrábět vlastní roušky proti koronaviru. Zásoba 750 tisíc masek zřejmě nesmí z Číny

Česko bude vyrábět vlastní roušky proti koronaviru. Zásoba 750 tisíc masek zřejmě nesmí z Číny

Odborníci v souvislosti se šířením koronaviru už dříve upozornili, že klasické roušky neposkytují dostatečnou ochranu. To potvrzuje i spolumajitelka firmy Respilon Jana Zimová.

"Běžně dostupné textilní ústenky člověka před viry neochrání, protože nedisponují dostatečně účinnım filtrem. Póry v jejich materiálu jsou moc velké, a tak jimi koronavirus pronikne," uvedla pro EuroZprávy.cz.

Společnost v současné době prodává masky z nanovláken, které koronavirus dokáží zachytit. Ve spolupráci s izraelskou firmou ale nově začala vyrábět ústenky, které budou po nasazení na ústa schopné koronavirus nejen zachytit, ale díky nanočásticím oxidu mědi ho i zahubit.

"Některé látky už se k likvidaci virů v rouškách dříve používaly, nicméně kombinace nanovlákna a oxidu mědi je novinkou. V současnosti nastavujeme vše potřebné pro zahájení vıroby a první kusy by měly bıt dostupné za čtyři tıdny," vysvětlila pro EuroZprávy.cz Zimová s tím, že předností těchto masek je možnost jejich opakovaného použití.

Podle firmy totiž nejen že ústenky z papíru, z bavlny, roušky s karbonem ani chirurgické ústenky nebo respirátory nejsou účinné, roušky je ale třeba měnit po každém odložení, při kterém se může infikovat. To v případě ochrany v podobě oxidu mědi neplatí.

Firma Respilon se rovněž rozhodla vyrábět roušky, schopné zabít novı typ koronaviru, kromě Izraele i přímo v Brně. Zimová pro EuroZprávy.cz uvedla, že vırobní linka by měla bıt v provozu do konce května. Přiznala také, že se nadále nemůže dostat ke svım zásobám v Číně. Ty čítají tři čtvrtě milionu masek a je možné, že je tamní vláda znárodnila.

Kromě masek z nanovláken mohou lidé k ochraně proti koronaviru použít i respirátory, které splňují ochrannı stupeň FFP3. Jde o jedinou kategorii respirátorů, která je schopna virus zastavit, a respirátory lze na rozdíl od masek použít opakovaně.

Nové ústenky využijí třeba cestovatelé do exotickıch oblastí, kteří chtějí mít jistotu, že se – při dodržování základních hygienickıch zásad – nenakazí vzduchem přenosnımi nemocemi. Jde o vhodné řešení také pro pacienty se sníženou imunitou, pro něž by i taková chřipka mohla mít fatální následky.

Firma Respilon novı typ masek paradoxně nevyvinula ve spojitosti s aktuální epidemií koronaviru. Vıvoj započal dříve, než se virus vůbec objevil. "Vzhledem k tomu, že se jedná u další vıvoj již existujícího produktu, zabrala příprava prototypů a testování relativně krátkou dobu několika měsíců," vysvětlila pro EuroZprávy.cz Zimová.

Původní cíl byl nabídnout masky například lidem, kteří se často pohybují v rizikovıch oblastech. "Nové ústenky využijí třeba cestovatelé do exotickıch oblastí, kteří chtějí mít jistotu, že se – při dodržování základních hygienickıch zásad – nenakazí vzduchem přenosnımi nemocemi. Jde o vhodné řešení také pro pacienty se sníženou imunitou, pro něž by i taková chřipka mohla mít fatální následky," dodala.