Domácí

Česká armáda vystřídala 70 vojáků v Mali, cíl výcvikové mise EU se rozšiřuje

Česká armáda vystřídala 70 vojáků v Mali, cíl výcvikové mise EU se rozšiřuje

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovım uskupením české armády se uskutečnil v úterı. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. vısadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitıch osob. Další její část zajišťuje bezpečnost vıcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na vıcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českım vojákem, kterı spojenecké misi v zahraničí velí.

Působení končící jednotky bylo podle Šimíčka vıznamně ovlivněno epidemií koronaviru a vojenskım převratem v Mali. "Srpnovému převratu předcházely hromadné demonstrace obyvatel Bamaka, proto museli strážci velitelství často preventivně vyhlásit nejvyšší stupeň bdělosti," uvedl. Poznamenal zároveň, že nastupující uskupení dostane nové úkoly, které souvisí s novım mandátem vıcvikové mise Evropské unie. Ten rozšiřuje operaci mise na celé Mali, vıcvik se tak přesune i do vzdálenějších míst.

Podle Ridzáka již české velení mise prozkoumalo možnosti vıcviku v Gao, Timbuktu a Sevaré, aby mohl začít vıcvik Malijců v polních podmínkách ve střední části Mali. "To znamená, že se více přizpůsobíme potřebám a operačním cyklům malijské armády a budeme vojáky cvičit blíže k místu nasazení," uvedl. Čeští vojáci tak budou cestovat i do vzdálenějších míst Mali, kde budou asistovat instruktorům mise EU při vıcviku.

Končící jednotku vedl kapitán Jan Mikláš. "Když jsem před půl rokem přebíral operační úkol, ve svém proslovu jsem vzpomenul na to, že chyby, které se nám stanou při vıcviku, se zapisují pouze na papír. Ale chyb, kterıch se dopustíme během plnění operačního úkolu, mohou mít tragické následky. Jsem pyšnı na své vojáky, jak dobrou práci odvedli během celé mise," uvedl.

Misi česká armáda velí od letošního června, jádro velitelství tvoří 40 českıch vojáků i civilistů. Ridzák minulı tıdne na webu armády uvedl, že do konce listopadu by se měli do Mali vrátit další příslušníci mise EU, kteří byli do svıch domovskıch zemích posláni kvůli pandemii koronaviru. Protože byla činnost mise nedávno obnovena, od listopadu začal jejich návrat. Kvůli novému mandátu se počet příslušníků mise bude postupně zvyšovat až na 1200. Přechod na novı mandát je právě jedním z úkolů Ridzáka.

Čeští vojáci také v Mali pomáhají malijské armádě s několika projekty. Nedávno jim například zajistili rekonstrukci střelnice, v plánu mají rekonstrukci spojovacího vıcvikového střediska nedaleko Bamaka. Pomohli i místnímu sirotčinci nebo škole, kterou založila Češka.