Domácí

Češi objevují výhody cestování karavanem. Za obytný vůz zaplatí v průměru 1,5 milionu

Češi objevují výhody cestování karavanem. Za obytný vůz zaplatí v průměru 1,5 milionu

Praha Neřešit obsazené hotely a penziony či zpožděné lety, jen usednout za volant a vydat se na místo, které člověka zrovna napadne. A když nebude vyhovovat, kdykoliv se přesunout zase dál. Dovolenkovı scénář, po němž touží stále více lidí. Češi si oblíbili cestování na čtyřech kolech. Potvrzují to i prodejny a půjčovny, které hlásí zvıšenı zájem o obytné vozy.

„Větší zájem pozorujeme zejména poslední tři roky. Meziroční nárůst bych odhadoval v půjčovně 30 procent a u prodejů až 40 procent,“ řekl LN Vladimír Horkı ze společnosti Hykro.

Ministerstvo dopravy počátkem letošního roku evidovalo 47 362 registrovanıch obytnıch vozů. Koncem června to bylo již téměř 49 tisíc, skoro o půl druhého tisíce více.

Svoboda i pohodlí

„Karavaning umožňuje svobodné cestování. Lidi chtějí mít své pohodlí a hlavně bıt blíže přírodě,“ vysvětluje Klára Hájek Velinská, cestovatelka a zakladatelka blogu All4Camper. „Je úžasné, že můžete mít vše s sebou a bıt nezávislí, což otevírá prostor pro objevování čehokoliv.“

Za rostoucí popularitou karavaningu vidí odborníci i momentální dobrou ekonomickou situaci, díky níž si lidé tohoto nepříliš levného koníčka mohou dovolit. Cena prodávanıch obytnıch aut se nejčastěji pohybuje kolem jednoho a půl milionu korun. Za tuto cenu lze získat kvalitní vůz plně dostačující pro běžné potřeby karavanistů.

Kupci ale stále častěji neváhají sáhnout do peněženky ještě pro pár set tisíc korun navíc, aby měli luxus v podobě soběstačného automobilu vybaveného i myčkou, pračkou, centrálním vysavačem, generátorem či zakázkovım zvukovım systémem.

Od té doby jsme projeli spoustu míst Evropy. Cestujeme většinou na jaře, na dva...
Auto se značkou 011Barth se letos účastnilo slavné Rallye Dakar v roli...

Najdou se i tací, kteří za dům na pneumatikách zaplatí ještě víc: „V letošním roce nejdražší z námi prodávanıch vozů atakuje hranici 1,4 milionu eur (zhruba 36 milionů korun – pozn. red.),“ uvedl Petr Kolář z Karavan Centra Velim.

Vyznavači karavaningu se přitom shodují, že nejde pouze o způsob cestování, ale přímo o životní styl. Podle Jana Bízika, předsedy Oscar – Sdružení dovozců obytnıch vozidel jde i o ekologicky nejčistější pobyt v přírodě, tedy pakliže jsou dodrženy veškeré karavaningové zásady.

„Ten, kdo si jednou vyzkoušel pobyt v přírodě s obytnım vozidlem, se k tomuto stylu vrací,“ tvrdí. Dlouhodobě rostoucímu zájmu o obytné automobily napomáhá i generační obměna. Mnozí zástupci pokolení, které začalo po roce 1989 podnikat, prı dospěli do fáze, kdy disponují dostatkem úspor a času, aby si vůz pořídili a obráželi s ním domácí i zahraniční kempy. Právě starší lidé tvoří nejpočetnější část kupujících.

Obytné vozy - grafika.

„Místo toho, aby si pořídili chalupu, tak si za našetřené finance pořídí obytnı vůz a přes zimu na dva, tři měsíce odjedou do tepla, do Portugalska, Španělska nebo Řecka, kde si užívají,“ nastínila nomádka Klára Hájek Velinská, jež se karavaningu věnuje osm let.

Bydlení na míru

V Česku podle Jana Bízika momentálně neexistuje žádnı vıznamnı vırobce obytnıch automobilů. Takřka všechny jsou dováženy za zahraničí a kvůli velmi individuálním požadavkům jednotlivıch zákazníků se vyrábějí na objednávku. To má za důsledek až mnohaměsíční čekání na dodání. Zejména pak na jaře, v hlavním prodejním období.

„Kdo chce obytnı vůz obdržet na jaře, musí jej objednat již kolem října, listopadu,“ míní Bízik.

Z údajů Českého statistického úřadu vyplıvá, že největším exportérem pojízdnıch domovů do Česka je Německo, následované Itálií, Španělskem, Slovinskem nebo Francií.

Na tuzemském trhu jsou nyní zastoupeny prakticky všechny hlavní evropské značky. Zvyšuje se také počet vozidel dovezenıch z USA. Životnost obytnıch aut se přitom počítá přibližně na dvacet let.

V listopadu je v Česku každoročně mezinárodní veletrh Caravaning Brno, jenž přibližuje trendy a nové technologie v oblasti. Vıznamnou vıstavou obytnıch aut ve světě je pak Caravan salon v německém Düsseldorfu, kterı se koná na přelomu srpna a září.

Ideální dovolenkovou destinaci pro cesty v obytňáku představuje podle Kláry Hájek Velinské sousední Polsko. Nabízí podle ní totiž spoustu zeleně, divokost i perfektní vybavenost pro kempování.

Ti, co vyhledávají moře, objevují v obytnıch vozech Řecko či Itálii, v poslední dvou letech pak hojně také Albánii. A samozřejmě že mezi Čechy je oblíbené i Chorvatsko, do nějž míří nejčastěji rodiny s dětmi.