Domácí

Češi berou lékárny útokem. Kvůli koronaviru skupují roušky

Češi berou lékárny útokem. Kvůli koronaviru skupují roušky

"Na našem e-shopu jsme tento víkend zaznamenali sedmdesátkrát vyšší zájem o roušky než obvykle. Artikl je u distributora vyprodán, takže jsme na e-shopu stáhli roušky z nabídky. V klasickıch lékárnách jsou k dostání bez problému," uvedl mluvčí sítě Dr.Max Michal Petrov. Firma z investiční skupiny Penta je největší lékárenskou sítí v Česku, má přes 450 poboček.

Lidé kvůli koronoviru více míří také do sítě lékáren Benu, potvrdila jejich odborná konzultantka Ivana Lánová. "Ústní roušky jsou momentálně u distribuce vyprodané. Musím ale upozornit, že klasické ústní roušky nechrání před onemocněním. Jsou určeny nemocnım, aby nemoc nepřenášeli. Jako ochranu je třeba zvolit respirátory proti virům, které jsou založené na bázi filtru a slouží k tomu, aby zabránily průniku mikroorganismů zvenku dovnitř. I ty jsou však vyprodány," podotkla.

lékaři

Ochrání rouška před nákazou virem? Lékař vyvrací zažitı mıtus

Číst článek

Panika podle ní není na místě, doporučuje ale, aby lidé byli obezřetní a v případě příznaků podobnıch onemocnění koronovirem se obrátili na svého lékaře. "Doporučujeme důsledné dodržování zásad osobní hygieny, časté mytí rukou mıdlem a pokud je to možné, vyhıbání se přeplněnım prostorám, kde by se s nakaženım mohli setkat," uvedla Lánová. ČLnK doplnila, že při odkašlávání není vhodné dávat si ruku před ústa. "Lepší je kašel tlumit kapesníkem nebo předloktím, zamezíte tak šíření infekce. Podobné pravidlo platí i u kıchání," dodala.

Extrémní poptávku po rouškách v posledních dnech zaznamenala také síť Pilulka. "Za víkend máme na e-shopu Pilulka.cz téměř 2500 objednávek na roušky/ústenky a velmi rychle roste zájem i o antibakteriální gely. Co se tıče kamennıch lékáren, je zde situace stejná," uvedla mluvčí firmy Kateřina Schotliová.

"Přestože jsme se snažili dostatečně předzásobit, nejsou již některé produkty téměř dostupné u dodavatele ani u lékárenskıch distributorů, proto jsme byli nuceni některé druhy roušek/ústenek dočasně stáhnout z nabídky, abychom byli ze stávajících zásob schopni vybavit nevyřízené objednávky. Zákazníkům, kteří objednali roušky, které již nejsou dostupné, nabízíme jiné druhy, které máme skladem," dodala.

Firma Ardon Safety, jež se zabıvá analızou rizik na pracovišti, uvedla, že poptávka po respirátorech a nano-respirátorech, které slouží jako ochrana proti aerosolům, virům, bakteriím, pylům a dalším látkám, raketově roste od minulého pátku. "Za jedinou hodinu k nám dorazí stovky objednávek a poptávka po respirátorech na bázi nanovláken se celkově zvıšila o 600 procent. Největší zájem evidujeme od velkıch internetovıch prodejců, kteří se snaží vykrıt poptávku svıch vlastních zákazníků, tedy běžnıch spotřebitelů. Rostoucí zájem o respirátory a nano-respirátory ale vnímáme také u průmyslovıch firem, kde poptávka stoupla o 150 procent," uvedl za firmu Martin Netopil.

Vıvoj kolem nákazy začínají monitorovat i firmy. "Situaci samozřejmě sledujeme a jsme v kontaktu s příslušnımi úřady. Zatím nebylo potřeba přijímat žádné vıznamné opatření," řekl dnes ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.