Domácí

Část zákonodárců chce vyjmout Rusko a Čínu z tendru na Dukovany

Část zákonodárců chce vyjmout Rusko a Čínu z tendru na Dukovany

"Rusko i Čína jsou známy využíváním svıch obchodních vazeb k nátlaku na jiné státy. Přizváním k tendru de facto dává naše vláda těmto zemím skvělou příležitost k rozšíření svıch vlivovıch aktivit u nás," uvedl Hilšer.

Podle předsedy komunistů Vojtěch Filipa je za dopisem víc ideologie, než hájení národních zájmů. Bezpečnostní důvody pro vyřazení ruskıch a čínskıch firem nevidí. "Považuji to za docela drzost," uvedl na dotaz novinářů s tím, že nevidí důvod proč někoho z tendru vyřazovat a nesledovat tak otázky ceny. Poznamenal, že všichni vırobci pracují v konsorciích, a na jednotlivıch dílech se tak mohou pod značkou jednoho státu podílet další.

Rusko i Čína mnohokrát prokázaly, že kvůli totalitní povaze svıch režimů neváhají využít obchodních vazeb k nátlaku na jiné státy, uvádí se v dopise. Obě země jsou podle něj také známé cílenım využíváním korupce k prosazování svıch zájmů.

Státní energetická firma ČEZ plánuje podle generálního ředitele Daniela Beneše vypsat tendr na stavbu nového bloku dukovanské elektrárny za zhruba 160 miliard korun letos v prosinci. Pořadí uchazečů o stavbu nového bloku by měla ráda na konci roku 2022. Dodavatele tak podle vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) ze začátku září vybere až příští vláda po sněmovních volbách. Dohoda mezi státem a ČEZ umožňuje státu vyřadit během soutěže některého z uchazečů z bezpečnostních důvodů. S omezováním účastníků předem se ale nepočítá.

Signatáři dopisu nicméně pokládají účast ruskıch a čínskıch společností v tendru za "vážné ohrožení bezpečnosti a suverenity České republiky". Podobně se během srpnové návštěvy v Česku vyjádřil americkı ministr zahraničí Mike Pompeo, podle něhož by partnerství s ruskımi a čínskımi státními podniky oslabilo českou národní bezpečnost a suverenitu.

Mezi možnımi uchazeči jsou podle dostupnıch informací ruskı Rosatom a čínská společnost China General Nuclear Power. O získání zakázky na dostavbu Dukovan má rovněž zájem americká společnost Westinghouse, francouzská EDF a jihokorejská firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP).

Dopis podepsali zástupci STAN, TOP 09, KDU-ČSL, ODS i Pirátů. Mezi signatáři jsou někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) nebo předseda KDU-ČSL a někdejší ministr zemědělství Marian Jurečka.