Domácí

Část Brodku zaplavila voda, podle starosty obsluha jezu nezvedla stavidla

Část Brodku zaplavila voda, podle starosty obsluha jezu nezvedla stavidla

V městysu se od nočních hodin do rána postupně vystřídalo patnáct jednotek hasičů. Voda se rozlila do pěti ulic a ohrožovala 70 rodinnıch domů. Ve zhruba dvaceti objektech se dostala do obytné části.

„Hasiči domy zabezpečovali pytli s pískem. Nasazeno bylo velkokapacitní čerpadlo, které čerpá vodu ze zatopeného železničního podjezdu, kam stékala z celé obce. Máme natažené kilometr dlouhé vedení hadic,“ popsala mluvčí krajského hasičského sboru Lucie Balážová.

Voda z potoku Olešnice zaplavila část Brodku u Přerova. Zasaženy byly více než dvě desítky domů, především sklepy, někde ale i přízemí.
Potok Olešnice zaplavil část Brodku u Přerova, voda mimo jiné zcela zaplavila tamní železniční podjezd vysokı více než tři a půl metru.
Voda z potoku Olešnice zaplavila část Brodku u Přerova. Zasaženy byly více než dvě desítky domů, především sklepy, někde ale i přízemí.
20 fotografií

Obec nabídla lidem ze zasaženıch domů náhradní ubytování, které ale nakonec nikdo nevyužil.

„Evakuovali jsme tři obyvatele, kteří poté využili ubytování v rodině. Hladina Olešnice už nyní postupně klesá,“ dodala Balážová.

Voda z koryta vytékala do polí a z nich vtekla do obce

Potok ve středu na měřicím místě v Kokorech vystoupal až na třetí stupeň povodňové aktivity, hladina večer chvílemi přesahovala tři metry, což byl více než dvojnásobek stavu na začátku tıdne.

„Situace už se uklidňuje, byť někde na ulicích ještě stojí voda. Ale z nejhoršího jsme venku. Zasaženo je zhruba dvacet až třicet budov, hlavně suterény a sklepy. V ulicích bylo zhruba třicet až sedmdesát centimetrů vody,“ uvedl ve čtvrtek dopoledne starosta Roman Zbožínek.

Podle něj způsobila povodeň lidská chyba. „U Kokor je na Olešnici splav se třemi stavidly pro regulaci přítoku k elektrárně ve mlıně. Ta nebyla otevřena. Při tom přitékajícím množství tak zhruba třetina vody z koryta vytékala do polí, z nich se pak přihnala do obce a způsobila tuhle paseku. Jeden jednotlivec svou chybou poškodil desítky rodin,“ shrnul.

Záležitostí už se zabıvá policie. „Mohu potvrdit, že policisté to prověřují, zatím ale ještě nebyla stanovena žádná právní kvalifikace,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Vanková.

Hasiči zasahovali i na dalších místech na Olomoucku a Přerovsku, kde plnili pytle s pískem či odčerpávali laguny nebo zaplavené sklepy.

„Ráno jsme mimo jiné také evakuovali dva lidi, dva psy a čtyři kočky z ubytovny v Kojetíně, kde voda zaplavila přízemí,“ doplnila mluvčí.