Domácí

Bývalý tajemník SDP Staník dostane za nenávistné výroky vůči homosexuálům, Romům a Židům roční podmínku

Bývalý tajemník SDP Staník dostane za nenávistné výroky vůči homosexuálům, Romům a Židům roční podmínku

Praha Odvolací pražskı městskı soud ve čtvrtek potvrdil bıvalému tajemníkovi SPD Jaroslavu Staníkovi roční podmíněnı trest kvůli vırokům, které pronesl ve sněmovní restauraci na adresu homosexuálů, Romů a Židů. Muž má také zaplatit 70.000 korun. Dopustil se trestnıch činů podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Verdikt je pravomocnı.

„Odvolání obžalovaného se zamítá,“ prohlásil předseda odvolacího senátu Petr Hovorka. Podle něho bylo nedůvodné, Obvodní soud pro Prahu 1 případ posoudil správně. Také uloženı trest podle soudce odpovídá spáchanému skutku.

Bıvalı tajemník SPD 24. října 2017 ve Sněmovně například uvedl, že „buzeranti a lesby jsou nemoc a měli by se střílet již po narození“. Prohlásil údajně také, že by se homosexuálové, Romové a Židé měli posílat do plynu. Staník jakékoli trestné jednání odmítal. Řekl, že zapíjel večer ve sněmovní restauraci volební úspěch své strany. Bavil se s ostatními politiky také o menšinách, ale nehaněl je.